Polsko-ukraińskie muzyczne kolaboracje. Haydamaky, Dagadana i Voo Voo w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polsko-ukraińskie muzyczne kolaboracje. Haydamaky, Dagadana i Voo Voo w Trójce
HaydamakyFoto: Forum/Michal Tulinski

Od niemal tygodnia w Trójce króluje muzyka dodająca otuchy Ukraińcom – zarówno tym mieszkającym w Polsce, jak i tym, którzy pozostali w ojczyźnie. Jak zapowiedział prowadzący audycję Radosław Okrasko, wtorkowe wydanie "Naszej tonacji" to więcej muzyki o ukraińskich korzeniach, wspartej polskimi głosami. Pojawił się m.in. najsłynniejszy ukraiński zespół folkrockowy Haydamaki z polskim, gościnnym udziałem, a także polsko-ukraińska formacja Dagadana oraz grupa Enej.

Haydamaky, Jurij Andrychowicz, Andrzej Stasiuk "Stepy Akermańskie"

W 2018 pisarz i laureat Nagrody Literackiej "Nike" Andrzej Stasiuk razem z ukraińskim zespołem Haydamaky postanowili dać nowe życie "Stepom akermańskim" Adama Mickiewicza.

"Dlaczego akurat oni wydobywają z jego poezji całą jej stepowość, wschodniość oraz orientalność? Mają do tego najlepsze prawo jako muzyczni spadkobiercy kozaczyzny. A jako potężny zespół rockowy pokazują siłę Mickiewiczowskiego trzynastozgłoskowca. Przecież to jest napisane specjalnie dla rockowego bandu. Bez trudu można sobie wyobrazić pana Adama, jak improwizuje na scenie wsłuchany we własne słowa, a zarazem w puls basu, bębnów i gitary jakiegoś zespołu, który udało mu się zebrać tam, gdzie aktualnie przebywa, czyli najpewniej w niebie. A dobrych muzyków jest tam wielu" – napisał we wstępie do płyty Andrzej Stasiuk.

Stepy akermańskie/Stasiuk – temat

 

Dagadana feat. Tanghetto "Abrazo"

Ludowe melodie, transowość korespondujące z jazzowym groovem, improwizacjami i taneczną elektroniką – to znak rozpoznawczy polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana, założonego w 2008 roku. W "Naszej tonacji" zaprezentowaliśmy premierowy utwór zatytułowany "Abraza", będący owocem współpracy Dagadana z Tanghetto – argentyńską formacją wykonującą muzykę neo tango i elektroniczną.

DAGADANA - Topic/Abrazo

Voo Voo, Haydamaky "Tylko z nieba"

Muzycznie album "Voo Voo i Haydamaky" to rzecz oparta głównie na repertuarze ukraińskim, czerpiącym w naturalny sposób z korzeni, skał i rytmów bałkańskich, ale również z bardzo pojemnej stylistyki rocka. Artyści pokazują to, co w ich muzyce jest najbardziej nośne – przywiązanie do tradycji, do muzyki źródła, połączone z piekielną energią i wielką wyobraźnią. Ta muzyka jest również artystyczną reinterpretacją własnego doświadczenia i muzyki zachodniej. 

2. Voo Voo i Haydamaky - Tylko z nieba/ART2 Music

Posłuchaj

49:37
Ukraińsko-polskie brzmienia w audycji Radosława Okraski (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

1. Haydamaky, Jurij Andrychowicz, Andrzej Stasiuk – "Stepy Akermańskie"
2. Kozak System feat. Enej & Darek "Maleo" Malejonek – "Brat za brata"
3. Dagadana feat. Tanghetto – "Abrazo"
4. Haydamaky, Andrzej Stasiuk – "Reduta Ordona"
5. Brygada Kryzys – "To, co czujesz, to co wiesz"
6. Tuhaj Bej – "Tuhaj Bej"
7. Voo Voo, Haydamaky – "Tylko z nieba"
8. Gardenia – "Gdziekolwiek będziesz"
9. Pasażer – "Stan A"
10. Гайдамаки & Андрей Макаревич & Maciej Malenczuk – "Тільки Любов Залишить Тебе Живим"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 01.03.2021
Godzina emisji: 12.09

mat. promocyjne/kr

Polecane