Strażacy strażakom. Polska straż pożarna wysyła sprzęt na Ukrainę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Strażacy strażakom. Polska straż pożarna wysyła sprzęt na Ukrainę
W całej Polsce zbierany jest specjalistyczny sprzęt dla UkrainyFoto: EastNews/MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

TIR-y pełne węży strażackich, odzieży ochronnej i agregatów prądotwórczych wyjechały z Polski w kierunku Ukrainy. Na apel komendanta głównego Straży Pożarnej Andrzeja Bartkowiaka o sprzęt potrzebny ukraińskim strażakom odpowiedzieli strażacy z m.in. województwa podlaskiego i śląskiego. 

  • W całej Polsce zbierany jest specjalistyczny sprzęt strażacki dla Ukrainy.
  • W kierunku granicy zostały już wysłane m.in. pompy szlamowe, ubrania specjalne, hełmy, prądownice, węże, nowe pilarki do drewna i gaśnice, a także samochód pożarniczy i ambulans.
  • Ilość i rodzaj potrzebnego sprzętu zostały uzgodnione z oficerami łącznikowymi strony ukraińskiej.

Specjalistyczny sprzęt dla ukraińskich strażaków

W akcje pomocowe na atakowanej przez Rosję Ukrainie włączają się również strażacy. W całej Polsce zbierany jest specjalistyczny sprzęt dla Ukrainy. Do wsparcia tamtejszej straży nawoływał komendant główny Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak. 

W pomoc zaangażowali się m.in. strażacy z województwa podlaskiego. Cały potrzebny ukraińskim strażakom sprzęt, w tym pompy szlamowe, ubrania specjalne, hełmy, prądownice, węże, nowe pilarki do drewna i gaśnice, przewieźli do siedziby komendy w Białymstoku. – Wszystkie jednostki OSP na terenie powiatu bardzo szybko zaangażowały się w tę akcję. Nie było żadnych problemów z organizowaniem pomocy. To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – przyznaje młodszy kapitan Jacek Osicki ze Straży Pożarnej w Mońkach.

Posłuchaj

2:44
Polska straż pożarna dla Ukrainy – specjalistyczny sprzęt wyjechał w kierunku granicy (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na placu przy siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku znajduje się już kilkadziesiąt palet ze sprzętem. Lista potrzebnych narzędzi została uzgodniona z oficerami łącznikowymi ze strony ukraińskiej. – Będziemy starać się tę listę rozszerzać i uzupełniać, bo sytuacja jest dynamiczna – mówi brygadier Wojciech Janowski.

Samochód pożarniczy i ambulans od Ślązaków

Sprzęt niezbędny działającym na polu walki ukraińskim strażakom przekazali również druhowie z OSP w katowickiej Dąbrówce Małej. Dzięki nim na Ukrainę pojedzie lekki samochód pożarniczy. Z kolei bytomianie złożyli się na ambulans, który wkrótce trafi do partnerskiego Drohobycza.

– Nasza jednostka wraz z Miastem Katowice zdecydowała o przekazaniu lekkiego samochodu pożarniczego dla ukraińskich strażaków, którzy ze szczególnym narażeniem życia niosą pomoc wszystkim potrzebującym w trakcie działań wojennych. Nasz 329s22 dziś wyjeżdża na Ukrainę. Niech samochód im dobrze służy w tych ciężkich czasach – napisali na Facebooku strażacy, którzy poinformowali, że dodatkowo przekazali kolegom z Ukrainy środki ochrony osobistej oraz sprzęt pożarniczy.

Najczęściej czytane

Komendant wojewódzki PSP: sprzęt jest bezcenny, bo ratuje ludzkie życie i zdrowie

W pomoc zaangażowali się też strażacy z jednostek ochotniczych i Państwowej Straży Pożarnej województwa śląskiego, którzy przekazali 2 tys. ubrań ochronnych, hełmy, węże pożarnicze, agregaty prądotwórcze i pompy. W zbiórce uczestniczyły wszystkie komendy PSP w woj. śląskim, akcja spotkała się też z ogromnym odzewem druhów z ochotniczych straży pożarnych. Kiedy tylko sprzęt zostanie zgromadzony i skatalogowany, trafi do bazy logistycznej w Rzeszowie, a następnie – na Ukrainę.

– To jest sprzęt, którego oni chcą. Nie taki, który nam zbywa, tylko jest niezbędnie potrzebny do niesienia ratunku mieszkańcom Ukrainy. Informacje o tym, co jest potrzebne, dostaliśmy za pośrednictwem łączników będących w kontakcie z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej – powiedział podczas poniedziałkowego briefingu prasowego w Katowicach śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Jacek Kleszczewski. – Wartość  tego sprzętu jest trudna do oszacowania, ale myślę, że jest bezcenny, bo ratuje ludzkie życie i zdrowie – dodał.

Zbiórka sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy. Apel komendanta głównego PSP 26.02.2022/Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

***

Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Szubzda (Polskie Radio Białystok)
Data emisji: 1.03.2022
Godzina emisji: 7.49

IAR/kr

Polecane