Już 300 tys. uchodźców wojennych w Polsce
Fala uchodźców wojennych z Ukrainy płynie do Polski. Do poniedziałku przekroczyło granicę naszego kraju ok. 300 tys. osób, a w najbliższych dniach będzie ich dużo więcej.
Kolejka uchodźców wojennych na przejściu granicznym w Medyce
Foto: PAP/Darek Delmanowicz
- Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała kryzys humanitarny, który w przypadku zaostrzenia działań bojowych będzie narastał. Od początku działań wojennych ponad 500 tys. osób opuściło Ukrainę, z czego blisko 2/3 do Polski
- Przez wszystkie przejścia graniczne z Ukrainy w ciągu ostatnich dni pieszo, samochodami i pociągami dotarło do Polski ok. 300 tys. osób. Głównie są to kobiety, dzieci i osoby starsze.
- W najbliższych dniach liczba uciekinierów wojennych z Ukrainy do Polski może się znacząco zwiększyć i osiągnąć nawet milion.
Fala uchodźców narasta, dwa dni oczekiwania na granicy
– Jak informuje straż graniczna, na początku były to stosunkowo niewielkie liczby ludzi: 20-30 tys. dziennie. Jednak już w niedzielę na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą odprawiono 100 tys. ludzi – informuje Trójkowy reporter Szymon Taranda. I można się spodziewać, że ta liczba jeszcze wzrośnie. Kolejka samochodów do przejścia granicznego w Medyce sięga już 40 km, a czas oczekiwania przekracza 50 godzin.
Autokarem pod Przemyśl
Na największym przejściu granicznym w Medyce, aby uniknąć tłumów po odprawie i w efekcie zablokowania go po stronie polskiej, zastosowano nietypowe rozwiązanie: – Wszyscy, którzy przekraczają granicę, są zapraszani do autobusów, które przewożą uchodźców na ogromny parking na ulicy Lwowskiej pod Przemyślem. To jest miejsce, gdzie powinny przybywać ci, którzy chcą zaproponować pomoc: leki, ubrania, herbatę bądź zabranie uciekinierów ze sobą – wskazuje Szymon Taranda.
Przeczytaj także
- Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Poczta Polska pomaga z transportem potrzebnych rzeczy
- Nowy dom dla doświadczonych wojną
Ważna sprawa – zarejestrować się
Ważne jest, aby każda osoba z Ukrainy przekraczająca granicę zarejestrowała się w specjalnym punkcie rejestracyjnym. W przypadku Medyki taki punkt znajduje się na przejściu granicznym bądź na dworcu kolejowym w Przemyślu. – Tylko dzięki temu, po wypełnieniu formularza, takie osoby będą mogły liczyć na pomoc państwa polskiego. Nasze władze zapewnią im wyżywienie i nocleg: władze, zarówno te państwowe, jak i gminne, zapewniają, że nie zostawią nikogo samego, bez pomocy – tłumaczy Trójkowy reporter.
Atak Rosji na Ukrainę. Radio Łódź na przejściu granicznym w Medyce/YouTube Radio Łódź
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Szymon Taranda
Data emisji: 28.02.2022
Godzina emisji: 15.11
pr