Motyw zagrożonej rodziny w malarstwie. Oglądamy "Ojczyznę" Jacka Malczewskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Motyw zagrożonej rodziny w malarstwie. Oglądamy "Ojczyznę" Jacka Malczewskiego
Jacek Malczewski, "Ojczyzna", 1903; Muzeum Narodowe we WrocławiuFoto: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

W tej chwili zarówno całe rodziny, jak i osamotnione matki z dziećmi przemierzają ulice atakowanych ukraińskich miast i korytarze uchodźczych ośrodków w oddalonej od ojczyzny Polsce. Motyw kobiety z dziećmi w sytuacji zagrożenia i ucieczki to także częsty motyw w sztuce. W audycji "Trójka przed południem" opowiedział o nim Michał Pieczka, historyk sztuki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dzieło Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

– W ostatnich dniach wszyscy solidaryzujemy się z mieszkańcami Ukrainy. Staramy się pomóc tak, jak możemy. Nam w tej chwili może pomóc sztuka – mówił w "Trójce przed południem" Michał Pieczka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

W zbiorach muzeum znajduje się m.in. obraz "Ojczyzna" – środkowa część tryptyku polskiego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego. Co istotne, dzieło powstało w 1903 roku, czyli w momencie, w którym Polski, pozostającej pod zaborami, próżno było szukać na mapie Europy.

Najczęściej czytane

"Ojczyzna", czyli matka-tułaczka

– To dzieło jest wyrazem wielkiej miłości Jacka Malczewskiego do ojczyzny. Na obrazie ukazał matkę-tułaczkę, stojącą z dwójką dzieci: córką i synem, wśród łąk. Zieleń pól i kolory kwiatów są elementami nadziei. Fakt, że mamy do czynienia z ojczyzną szukającą swojego domu, umęczoną trwającą ponad sto lat tułaczką, świadczy o tej niezwykle tragicznej sytuacji. Córka trzyma w rękach kajdany, które są ewidentnym symbolem zniewolenia narodu – wyjaśniał znaczenie obrazu gość Trójki.

– To, co interesujące: na linii horyzontu Malczewski ukazał najważniejsze polskie historyczne miasta, także miasto Lwów, do którego nasze myśli biegną w tej chwili. Widoczne są ratusz lwowski, rokokowy sobór św. Jura czy kościół Karmelitów – zwrócił uwagę.

Posłuchaj

6:33
Motyw zagrożonej rodziny w obrazie "Ojczyzna" Jacka Malczewskiego (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Pieczka (historyk sztuki, dział edukacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu)
Data emisji: 28.02.2022
Godzina emisji: 11.41

kr

Polecane