Genealogia śląskich rodzin dla profesjonalistów i amatorów – konkurs chorzowskiego muzeum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Genealogia śląskich rodzin dla profesjonalistów i amatorów – konkurs chorzowskiego muzeum
Góralska rodzina ze Śląska Cieszyńskiego. 1938 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Rekonstrukcja i archiwizacja genealogii rodzin zamieszkujących wsie Górnego Śląska" – pod taką nazwą Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" organizuje już piątą edycję konkursu przeznaczonego zarówno dla absolwentów i studentów kierunków związanych z etnografią, jak i dla tych, którzy genealogią zajmują się tylko hobbystycznie. Od czego zacząć badanie dziejów naszej rodziny? Dlaczego badania genealogiczne są tak ważne? 

Dawne dzieje śląskich rodzin

Chłopi, którzy niegdyś stanowili najliczniejszą warstwę społeczną, dziś są niemal nieobecni w opracowaniach genealogicznych. Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" w ramach swojego programu badawczego dąży do pogłębienia wiedzy związanej z dziejami śląskich rodzin. Stąd już piąta edycja konkursu "Rekonstrukcja i archiwizacja genealogii rodzin zamieszkujących wsie Górnego Śląska".

– Stworzyliśmy konkurs, w którym zapraszamy do sporządzenia pracy konkursowej będącej propozycją napisania artykułu lub nawet całej monografii, dotyczącej wybranej przez siebie rodziny chłopskiej z obszaru Górnego Śląska. Wpisuje się to w program badań, które prowadzimy już od kilkunastu lat – mówił Krzysztof Bulla, adiunkt z działu nauki Muzeum. – Konkurs jest adresowany nie tylko do badaczy, ale też do tych, którzy na co dzień nie zajmują się genealogią zawodowo, ale wiemy, że ich warsztat oraz doświadczenie są równie wysokie – dodał.

Najczęściej czytane

Pierwsze kroki genealoga

Od czego powinien zacząć ktoś, kto chce poznać dawne dzieje swojej rodziny? – Zaczynamy od siebie lub od osoby, o której wiemy jak najwięcej. Bardzo często popełnianym błędem jest sięganie daleko w przeszłość, np. znalezienie osoby o tym samym nazwisku i próba połączenia jej z nami. To powinno odbywać się w odwrotnym kierunku podkreślił gość "Trójki przed Południem". – Jeżeli nie mamy informacji na temat przodków żyjących w ciągu ostatnich stu lat, w pierwszej kolejności warto udać się do urzędu stanu cywilnego. Później, po wyciągnięciu aktów urodzenia, małżeństw i śmierci, z urzędu stanu cywilnego, poszukiwania stają się dość różnorodne. Wiele zależy od tego, gdzie mieszkali nasi przodkowie – radził.

Posłuchaj

7:09
Genealogia śląskich rodzin w konkursie Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia oczami przodków

Krzysztof Bulla zapytany o to, dlaczego współcześnie badania genealogiczne są tak ważne, odpowiedział: – Z jednej strony pozwalają one odnaleźć się nam w dzisiejszym świecie, zbudować własną tożsamość. Z drugiej strony, prowadząc badania genealogiczne, możemy uczyć się tego, jak naprawdę wyglądała historia miasta, regionu czy kraju i to w dodatku widziana oczami naszych przodków. To znacznie lepszy sposób na naukę historii, niż ten, który możemy znaleźć w szkole.

Historia chłopów. Skąd wiemy o ludziach, o których nie pisano w kronikach? prof. Michał Kopczyński/Radio Naukowe

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Krzysztof Bulla (adiunkt z działu nauki Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie")
Data emisji: 28.02.2022
Godzina emisji: 10.32

kr

Polecane