Nowy "Radiobook": "Chłopi – Tom I – Jesień" Władysława Stanisława Reymonta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Chłopi – Tom I – Jesień" Władysława Stanisława Reymonta
"Chłopi", tom I: "Jesień" Władysława Stanisława Reymonta na kanale "Radiobook"Foto: Radiobook

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy po prozę Władysława Stanisława Reymonta, prezentując "Chłopów" wydawanych sukcesywnie w pierwszej dekadzie XX wieku, za których autor otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla. Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 2018 roku).

Akcja "Chłopów" trwa dziesięć miesięcy. To realistyczna epopeja życia wiejskiego, której kompozycja i przesłanie filozoficzne zostały oparte na rytmie natury i związanymi z nim zajęciami i pracami na roli oraz na porządku liturgicznym świąt kościelnych. Rzecz dzieje się w autentycznej łowickiej wsi Lipce.

Pierwszy tom, zatytułowany "Jesień", to czas wykopków. Najbogatszy gospodarz w okolicy, dwukrotny wdowiec, Maciej Boryna, wbrew woli potomstwa, uderza w konkury do młodszej o 40 lat Jagny Paczesiówny, wypędzając jednocześnie z domu najstarszego syna Antka z rodziną. Ślub Boryny z osiemnastoletnią Jagną staje się wielkim wydarzeniem we wsi.

Film zrealizowany na podstawie "Chłopów" powstał już w 1922 roku, ale dopiero serial TV i film fabularny wyreżyserowane przez Jana Rybkowskiego w roku 1972, ze znakomitymi rolami Władysława Hańczy, Emilii Krakowskiej i Ignacego Gogolewskiego, do dziś uznawane są za obraz Lipiec wart uwagi.

Prezentowane nagranie powstało w 2018 roku, jako wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i FINA. Powieść zinterpretował swoim charakterystycznym, zapadającym w pamięć głosem Krzysztof Gosztyła, aktor znany z wielu seriali i filmów, ale przede wszystkim spektakli teatralnych.


"Chłopi - Tom I - Jesień" Władysław Stanisław Reymont Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk/kr

Polecane