Wojna na Ukrainie. Gdzie toczą się kluczowe walki? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna na Ukrainie. Gdzie toczą się kluczowe walki? [POSŁUCHAJ]
Ukraiński żołnierz przy wraku samochodu zniszczonego w walkach w KijowieFoto: PAP/EPA/ANDRII NESTERENKO

– Z rosyjskiego punktu widzenia kluczowe jest zajęcia Kijowa. Narzucenie tam marionetkowego władz. To jest ważniejsze niż postęp w ofensywach na innych odcinkach frontu. Siły Ukraińskie walczą z grupami dywersyjno-rozpoznawczymi, które pojawiły się w mieście i zostały wyparte przez obrońców – zauważa dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Specjalnego wydania programu na antenie Trójki posłuchasz TUTAJ

– Walki był wyjątkowo zaciekłe. Razem z nami w prowizorycznym schronie pod ratuszem znajdowało się kilkaset kobiet i dzieci, cywilnych mieszkańców tego miasta – mówi Tomasz Grzywaczewski, przebywający w miejscowości Wasylkow na przedmieściach Kijowa. W nocy z piątku na sobotę toczyły się tam zaciekłe walki o lotnisko, mające znaczenie strategiczne dla dalszych planów rosyjskich. Miejscowość całą noc była pod ostrzałem artyleryjskim i prawdopodobnie rakietowym. 

Ostrzelany 26 lutego 2022 budynek w Kijowie, fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Ostrzelany 26 lutego 2022 budynek w Kijowie, fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

W mieście, jak mówi dziennikarz, walczy nie tylko armia ukraińska broniąca lotniska, ale także lokalne siły samoobrony, czyli mieszkańcy, którzy postanowili bronić miasta. – W tej chwili trwa przygotowanie do kolejnej inwazji, która może zdarzyć się tej nocy. Budowane są barykady z opon i worków z piaskiem. Kolejne osoby zaciągają się do sił samoobrony. Oni mają bardzo różne uzbrojenie, niektórzy mają karabiny maszynowe, niektórzy strzelby, inni tylko pałki – relacjonuje rozmówca Witolda Lazara. Coraz częściej dochodzi do walk ulicznych.

Posłuchaj

49:38
Walki na Ukrainie. Relacja Tomasza Grzywaczewskiego. Analiza Adama Eberhardta(Trójka do trzeciej - wydanie specjalne)
+
Dodaj do playlisty
+

Agresja Rosji na Ukrainę. Po nocnych walkach o Kijów Agresja Rosji na Ukrainę. Po nocnych walkach o Kijów, fot. PAP/EPA/ANDRII NESTERENKO

Jak podkreśla w specjalnym wydaniu audycji "Świat do trzeciej" Tomasz Grzywaczewski, w ostatnich dniach przyjechał z Donbasu, gdzie wojna toczy się od ośmiu lat. – Po przejechaniu tego tysiąca kilometrów mam wrażenie, że jeżeli chodzi o sytuację, to nie zmieniłem miejsca. Tutaj wszystko zaczyna wyglądać jak na Donbasie. Dziś wojna jest wszędzie – mówi dziennikarz. 

Czytaj także:

Kluczowe zdobycie Kijowa

– Z rosyjskiego punktu widzenia kluczowe jest zajęcia Kijowa. Narzucenie tam marionetkowego władz. To jest ważniejsze niż postęp w ofensywach na innych odcinkach frontu. Siły Ukraińskie walczą z grupami dywersyjno-rozpoznawczymi, które pojawiły się w mieście i zostały wyparte przez obrońców. Na razie morale Ukraińców jest bardzo wysokie. Armia utrzymuje linię frontu – ocenia dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Ukraińscy strażacy walczą z pożarem wieżowca w Kijowie , który został ostrzelany 26 lutego 2022 roku Ukraińscy strażacy walczą z pożarem wieżowca w Kijowie, który został ostrzelany 26 lutego 2022 roku, fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

O reakcjach sportowców na sytuację na Ukrainie m.in. Sebastiana Vettela, czterokrotnego mistrza świata Formuły 1, który zapowiedział, że na Grand Prix Rosji nie pojedzie, opowiadał Kuba Niziński z redakcji sportowej Trójki. Cezary Kulesza i reprezentanci Polski przekazali, że nie zamierzają rozegrać barażowego meczu z reprezentacją Rosji. 

W audycji rozmawialiśmy o ustaleniach kolejnej narady Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, szczególną uwagę poświęcając także sankcjom nałożonym na Rosję m.in. UE, USA i Wielką Brytanię.

Dezinformacja jest bronią

Kamil Mikulski, analityk zagrożeń hybrydowych i dezinformacji z Instytutu Kościuszki, mówiąc o towarzyszącym nam w obecnej sytuacji chaosie informacyjnym, zwraca uwagę, że nie wszystko jest wynikiem dynamicznej sytuacji i kłopotów z dotarciem do wiarygodnych źródeł. – Pojawia się bardzo wiele niesprawdzonych informacji, ale jest to również działanie celowe. Brak świadomości sytuacyjnej czy też ograniczona świadomość sytuacyjna, a także brak informacji o tym, co się dzieje i jak reagować jest celem ataków dezinformacji – wyjaśnia rozmówca Witolda Lazara. W obecnej sytuacji najważniejszym jest zmniejszanie do minimum ryzyka, że będziemy podawali dalej nieprawdziwe informacje i że ktoś będzie nami manipulował. Na wyzwania związane z rozprzestrzenianiem się nieprawdziwych informacji  kładł nacisk wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker podczas briefingu w Dorohusku (Lubelskie), gdzie znajduje się jedno z przejść granicznych. Jak podano od momentu wybuchu wojny granicę polsko-ukraińską przekroczyło 115 tys. osób. O ogromnych potrzebach Ukraińców, zarówno tych, którzy zostali w ojczyźnie, jak i tych, którzy zdecydowali się ją opuścić, mówiła dr Monika Kacprzak z Unicef Polska.

Posłuchaj

49:25
Wojna na Ukrainie. Jak wygrać z dezinformacją? (Świat do trzeciej - wydanie specjalne cz.1)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kolejny z gości prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, mówiąc o rozwoju sytuacji na Ukrainie, ocenił, że rozwija się ona odmiennie od założeń rosyjskiego przywódcy. – Zachód nie jest w tak marnej  kondycji, jak wynikałoby to z wyobrażeń, ta słabość istnieje, ale nie jest tak wielka, jak sobie Putin wyobraził, ani przewaga wojskowa rosyjska nie jest tak wielka, jak sobie wszyscy wyobrażali. Kondycja armii ukraińskiej jest znacznie lepsza niż w 2014 roku. (...) Rosjanie nie zdobyli żadnego dużego miasta, przewagę mają w atakach rakietowo-powietrznych – dodaje politolog. 

Posłuchaj

49:44
Wojna na Ukrainie. Jak pomagać? (Świat do trzeciej - wydanie specjalne cz.3)
+
Dodaj do playlisty
+

 

198 Ukraińców zginęło od początku rosyjskiej napaści na ten kraj. W walkach miało też zginąć trzy i pół tysiąca rosyjskich żołnierzy. Takie dane o ofiarach przekazuje strona ukraińska. Strona rosyjska nie podaje na ten temat informacji. Po stronie ukraińskiej większość ofiar to żołnierze, ale władze w Kijowie twierdzą, że śmierć ponieśli także cywile. Ukraiński rząd oskarża Rosję o strzelanie do celów cywilnych. Ukraińcy mieli dotąd zestrzelić 14 samolotów i 8 śmigłowców, zniszczyć 102 czołgi i ponad pół tysiąca transporterów opancerzonych. 

 ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ/Polskie Radio 24

Rosyjska armia próbuje zdobyć Kijów, jednak natrafiła na opór sił ukraińskich. W nocy i nad ranem walki toczyły się na ulicach miasta, a rannych miało zostać 35 osób. Mer Kijowa Witalij Kliczko twierdzi, że Rosjanie zostali przepędzeni. – Obecnie w Kijowie nie ma rosyjskich żołnierzy. Wróg próbuje wejść do miasta, ale jest neutralizowany – mówił Kliczko. Władze Kijowa wydłużyły godzinę policyjną, która teraz obowiązuje już od godziny 17.00. Apelują do mieszkańców, by ci nie wychodzili z domów lub schronów. Nad ranem rosyjski pocisk trafił w 20-piętrowy budynek mieszkalny w Kijowie. Nikt nie zginął, ale na miejscu trwa akcja ratunkowa, a budynek grozi zawaleniem. 

Najczęściej czytane

.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Tomasz Grzywaczewski (publicysta zajmujący się tematyką międzynarodową), dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), Kuba Niziński (dziennikarz sportowy Trójki), Kamil Mikulski (analityk zagrożeń hybrydowych i dezinformacji z Instytutu Kościuszki), prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Grzegorz Kuczyński (publicysta), dr Monika Kacprzak (Unicef Polska)
Data emisji: 26.02.2022
Godzina emisji: 12.07, 13.09, 14.05

IAR/gs

Polecane