Agresja Rosji na Ukrainę. Radosław Fogiel: Zachód musi wyciągnąć wnioski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Zachód powinien wyciągnąć wnioski z kolejnej lekcji, której udzieliła nam Rosja, tym bardziej że były kraje, w tym Polska, które ostrzegały przed taką sekwencją wydarzeń – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel z PiS. "Gośćmi śniadania w Trójce" byli także Maciej Gdula (Nowa Lewica), Marcin Kierwiński (KO) oraz Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta).

Od czwartku trwa rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę. Przeprowadzono ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe, wysłano żołnierzy i czołgi, które przekroczyły granice Ukrainy w wielu miejscach. Giną cywile, wśród nich dzieci, bomby spadają na budynki mieszkalne. Wojna, którą rozpętał Władimir Putin, nosi w sobie znamiona wojny "tradycyjnej". W trakcie audycji zastanawiano się, co mogło mieć wpływ na podjęcie tak radykalnych kroków przez rosyjskiego prezydenta. Czy czujność demokratycznego świata została uśpiona?

Maciej Gdula stwierdził, że "przywódca Kremla chciałby uchodzić za kogoś, kto sam daje sobie prawo do podporządkowywania narodów dookoła Rosji".  To jest część jego ideologii rządzenia i praktyki rządzenia  stwierdził.  Dzisiaj to, czym jest Rosja w polityce międzynarodowej i jak jest postrzegana przez innych, zmienia się. Przez długi czas było tak, że kraje  zwłaszcza na zachodzie Europy  miały nadzieję, że Rosja stanie się normalnym, pragmatycznym krajem, który jest zainteresowany tym, aby obywatelom żyło się dobrze  powiedział. Jak podsumował, takie postrzeganie Rosji należy już do przeszłości.

W ocenie przedstawiciela Nowej Lewicy Putin przegrywa walkę, którą sam zainicjował, "na każdym polu".  Odwracają się od niego sojusznicy  stwierdził i wskazał na Kazachstan, który nie poparł uznania niepodległości republik donieckiej i ługańskiej, a Chiny wstrzymały się w ONZ od głosu.

"Sięga, po co chce"

Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta stwierdził, że "Putin sam sięga po to, co chce, i w jego mniemaniu to mu się należy.  Pamiętajmy, że na przestrzeni ostatnich lat byli i są politycy świata zachodniego, którzy mówili wprost, do czego może doprowadzić takie hołubienie Putina  zaznaczył. Jak wskazał jednym z polityków, którzy mieli świadomość, do czego może być zdolny przywódca Rosji, był prezydent Polski śp. Lech Kaczyński.  W tej dramatycznej sytuacji, w jakiej jesteśmy (...), bardzo zdecydowaną postawę wykazuje prezydent Andrzej Duda  podkreślił gość.  Wyraźnie powtarza, że trzeba jedności na zachodzie Europy. Tę jedność trzeba budować z całym demokratycznym światem – usłyszeliśmy.

Marcin Kierwiński zwrócił uwagę na wielką determinację narodu ukraińskiego.  Słowa wielkiej chwały dla Ukraińców, którzy walczą o swoją ojczyznę, o własny kraj, o przekonanie do idei świata zachodniego  podkreślił z uznaniem.

 Dyktatorów hoduje brak jednoznacznej, stanowczej i jednorodnej postawy świata zachodniego – ocenił i przywołał analogiczną sytuację Polski w 1939 roku. Gość zwrócił uwagę na występowanie tak zwanej V kolumny Putina.  We Francji pani Le Pen jest finansowana wprost przez Putina  zaznaczył i wymienił innych polityków, którzy mogą być z nim "spowinowaceni". Stwierdził, że bardzo istotnym jest nieustanne opowiadanie się po stronie jednorodności świata zachodniego i niewystępowanie po stronie agentów, jak Putin.  To powinno być memento polskiej polityki zagranicznej  podkreślił.

Radosław Fogiel zaznaczył, że odpowiedzialność za to, co się wydarzyło, spada przede wszystkim na samego Putina. Przywołał też zdanie niemieckiej polityk, która była zdumiona, że Zachód tak bardzo dał się omamić kremlowskiemu przywódcy, i zaznaczył, że przez "ostatnie lata mieliśmy do czynienia z naiwnością, a także chciwością części zachodnich rządów". – To nie jest tak, że nikt nie ostrzegał  stwierdził i wskazał, że Polska i kraje bałtyckie były świadome zagrożenia.

 Niestety Zachód musi wyciągnąć z tego wszystkiego wnioski. A jaki jest najlepszy sposób na wyciągnięcie tych wniosków? Posłuchanie tych, którzy Rosję znają i nie traktują jej lekceważąco. Sankcje w możliwie w najostrzejszym wydaniu  podkreślił. Wyraził nadzieję, "że ta jedność, która jest potrzebna, będzie też dana polskiej klasie politycznej".

Posłuchaj

49:36
Politycy o agresji Rosji na Ukrainę (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
Goście: Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (PiS), Maciej Gdula (Nowa Lewica) oraz Marcin Kierwiński (KO)
Data emisji: 26.02.2022
Godzina emisji: 9.05

es

Polecane