Przekaż 1 procent podatku: to bardzo dużo!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przekaż 1 procent podatku: to bardzo dużo!
Pamiętaj, by przy rozliczeniu rocznym podatku wskazać organizację pożytku publicznego, do której ma trafić 1 procent Twojego podatku!Foto: Shutterstock

Już od 15 lutego można składać deklaracje podatkowe. Przy okazji można też "bez żadnego wysiłku" przekazać 1 procent podatku na wsparcie wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

  • Podatnik nic nie traci ani nic nie zyskuje, ma jednak wpływ na to, do kogo trafią jego pieniądze: 1 procent podatku wpływa bezpośrednio na konto wskazanej przez niego organizacji pożytku publicznego
  • W 2021 roku z tytułu 1 procenta do organizacji pożytku publicznego trafiło 973 mln złotych

Bezpośrednia decyzja podatnika

Przed laty państwo dobrowolnie zrezygnowało z części podatku na rzecz organizacji podatku publicznego. – To była jak na tamte czasy bardzo odważna decyzja. Także dziś ten instrument ma swoją moc – stwierdza prof. Witold Modzelewski, specjalista w zakresie prawa podatkowego. – Stworzono możliwość, z której korzystają obywatele, aby dzielić się należnym podatkiem, który tym samym nie wpływa do budżetu państwa ani do budżetu samorządu terytorialnego, przez swoje udziały w dochodach, z podmiotami, które realizują określoną misję społeczną, a są podmiotami pozarządowymi – tłumaczy.

Niewielkie kwoty mają wielkie znaczenie

Stowarzyszenie Wiosna, organizator akcji Szlachetna Paczka z 1 procenta otrzymuje ok. 1,5 mln złotych. – 1 procent to potężny zastrzyk potrzebny do działania, żeby w ogóle działać – mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna. – Czasem słyszę: "Ten 1 procent to jest 20 zł, a to dla was nic". Prawda jest jednak taka, że zawsze gdy połączymy siły i zrobimy coś razem, a takich wpłat będzie pół miliona – tyle, ilu darczyńców Szlachetnej Paczki – to wtedy tych rejonów, gdzie docieramy ze szlachetną, mądrą pomocą, będzie znacznie więcej – tłumaczy.

Przeczytaj także


– Bez 1 procenta wiele dzieciaków nie mogłoby się po prostu leczyć. To jest ogromne wsparcie dla nas, bo dzięki tym środkom jesteśmy w stanie prowadzić naszą działalność i prowadzić trzy ośrodki rehabilitacji dla naszych podopiecznych – dodaje Monika Sadowa, rzecznik Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". – Ale przede wszystkim to wsparcie dla naszych podopiecznych, ponieważ gros pieniędzy, które do nas trafiają, jest przekazywane na konkretne dzieci – wyjaśnia.


Posłuchaj

3:56
Warto wskazać organizację pożytku publicznego, by przekazać jej 1 procent podatku
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 23.02.2022
Godzina emisji: 16.10

pr

Polecane