"Sen nocy letniej". Spektakl teatralny z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Sen nocy letniej". Spektakl teatralny z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości
"Sen nocy letniej" w reżyserii Krzysztofa GarbaczewskiegoFoto: Piotr Guzik/Forum

Teatr Stary w Krakowie zaprasza na niezwykłe przedstawienie. Znany wielu "Sen nocy letniej" prezentowany jest widzom w nowej odsłonie. Spektakl został zrealizowany z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Jak przebiegały prace? Czego może spodziewać się publiczność?

W "Śnie nocy letniej" reżyser spektaklu, Krzysztof Garbaczewski stawa pytanie o relacje pomiędzy światem realnym a wirtualnym. Na dużej scenie widzowie mogą oglądać barwną scenografię, imitującą las i naturę. Bohaterowie komedii Szekspira, przedstawieni zostali nie tylko jako prawdziwi ludzie, ale i jako awatary. 

– Całe to przedsięwzięcie składa się z kilku warstw. Z jednej strony jest to zainteresowanie sztuką cyfrową oraz samą technologią VR. Można o niej powiedzieć, że w ostatnim czasie dość mocno się zdemokratyzowała. Dzięki temu mieliśmy możliwość zakupienia kilku gogli VR, które postanowiliśmy wykorzystać w spektaklu. Wraz ze scenarzystami i osobami, które przygotowywały postaci cyfrowe, stworzyliśmy drugi, równoległy świat. Jest to sceneria leśna, pełna elfów. Wydawała mi się ona wyjątkowo ciekawa do zaprezentowania w tego rodzaju działaniach – mówił w Trójce Krzysztof Garbaczewski, reżyser spektaklu. 

Forma spektaklu

– W "Śnie nocy letniej" posługujemy się tradycyjną, teatralną formą. Świat VR eksplorują aktorzy. Nie do końca chodzi o to, by widzowie oglądali w teatrze to, co dzieje się przez gogle. Można powiedzieć, że obserwują aktorów i pewien rodzaj ich działania w równoległym świecie – wyjaśnił reżyser. – Wszystko to rodzi wiele pytań. Widzowie przyglądają się wydarzeniom z perspektywy uczestnictwa w wirtualnym planie filmowym. Co więcej, osoby, które mają w domu sprzęt VR, mozgą wystąpić w naszym spektaklu – dodał gość "Trójki przed południem". 

Idea

Sen rządzi się swoimi prawami. Jak interpretować drogi przekazywane przez spektakl? – Myślę o sytuacji hybrydowej, w której znajdujemy się w wielu miejscach równocześnie. To coś, co staje się nam bliskie w ostatnim czasie. Taki też jest status aktorów na scenie. W przestrzeni występują oddzielnie, jednak razem spotykają się w świecie wirtualnym. Właśnie w taki sposób kreujemy postaci, emocje i relacje między nimi –  podsumował


Posłuchaj

7:25
"Sen nocy letniej". Spektakl teatralny z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Krzysztof Garbaczewski (reżyser spektaklu "Sen nocy letniej" )
Data emisji: 23.02.2022
Godziny emisji: 9.29, 9.36

zch/kr

Polecane