Ukraińcy w Polsce. Solidarność i obawy o przyszłość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińcy w Polsce. Solidarność i obawy o przyszłość
Lublin, 22 lutego 2002 roku. Spotkanie "Lublin solidarny z Ukrainą" na miejscowym placu LitewskimFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Z danych ZUS wynika, że w Polsce mieszka 718,2 tys. Ukraińców. Wielu kształci się na polskich uczelniach. Co młodzi Ukraińcy żyjący w Polsce czują w obliczu potencjalnej wojny? Co planują, w razie gdyby doszło do eskalacji konfliktu? W jaki sposób Polacy solidaryzują się ze swoimi ukraińskimi przyjaciółmi i studentami? 

  • Z racji bliskości granicy polsko-ukraińskiej Lublin jest jednym z miast, w których mieszka najwięcej Ukraińców. Jest tam ponad 3 tys. studentów oraz wielu pracowników
    pochodzących z Ukrainy.
  • Jaki pogląd na aktualną sytuację w swoim kraju mają Ukraińcy? Opowiedział o tym mieszkający i pracujący na Ukrainie dziennikarz Michał Jankowski.
  • Na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie studiuje 600 studentów z Ukrainy. Uczelnia w swoim apelu przekazała wyrazy solidarności z narodem ukraińskim. Pomocy mogą też oczekiwać ukraińscy studenci i doktoranci lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. 

Ukraińscy studenci: nie zamierzamy się poddać

W poniedziałek wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie - Donieckiej i Ługańskiej, po czym polecił ministerstwu obrony Rosji zapewnić "wykonywanie przez siły zbrojne funkcji na rzecz podtrzymania pokoju".

Przy granicy z Ukrainą na posterunku trwają tysiące rosyjskich żołnierzy. Mieszkańcy miast leżących tuż przy granicy z Rosją są przerażeni tym, co być może ich czeka. Takim miastem jest m.in. Charków. To stamtąd pochodzi Roman Melnyk, który jest jednym z 3,5 tys. studentów kształcących się na lubelskich uczelniach. W Lublinie mieszka od półtora roku.

Posłuchaj

2:37
Ukraińcy studiujący na polskich uczelniach – co myślą o potencjalnej wojnie z Rosją? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Moi rodzice bardzo się boją, a ja nie wiem, co zrobić. Ja jestem w Polsce, a cała moja rodzina na Ukrainie. Jeżeli będzie wojna, pojadę na Ukrainę walczyć za swój kraj. Nie chcemy wojny, ale to nie będzie pozytywny scenariusz, skończy się walką – przewiduje. 

– Jest to dla nas dosyć przerażające. Bardzo liczymy na wsparcie innych państw. Mam nadzieję, że prezydentowi Rosji nie ujdzie to na sucho. Nie ma mowy o przeprowadzce czy ucieczce, nie zamierzamy się poddać – mówi studentka piątego roku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Najczęściej czytane

Transformacja świadomościowa

Jak zwraca uwagę dziennikarz Michał Jankowski, od lat mieszkający i pracujący na Ukrainie, państwo to w ciągu ostatnich ośmiu lat przeszło "transformację świadomościową". – Byłem tam osiem lat temu, kiedy dla ukraińskiego narodu zaczęła się wojna. Teraz nawet rosyjskojęzyczni Ukraińcy mają świadomość narodową, co jest bardzo ważne.

Gość Piotra Firana, zapytany o skomentowanie doniesień, jakoby Ukraińcy mieszkający na wschodzie kraju mieli przeprowadzać się do Lwowa, żeby w razie najgorszego być bliżej Polski, odpowiedział: – To, że wojna toczy się w rejonach wschodnich, dotyczy całego kraju. Kiedy mieszkałem we Lwowie, praktycznie co tydzień mieliśmy alarmy bombowe i skuteczne zamachy bombowe. Nie sądzę, żeby uciekali. Tym bardziej że ludzie mieszkający w obwodach pod okupacją niewiele mogą. 


Posłuchaj

6:57
Jak kształtuje się patriotyzm w młodych Ukraińcach? Dziennikarz Michał Jankowski gościem Trójki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polacy solidarni z Ukrainą 

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studiuje 600 studentów z Ukrainy. Kolegium lektorskie w swoim apelu przekazało wyrazy solidarności z narodem ukraińskim. Jak podkreśla rzecznik prasowy KUL Michał Wyrostkiewicz, nie są to tylko puste słowa. – Od początku rozmawiamy o pomocy psychologicznej – bez wątpienia uczelnia jest ośrodkiem, który może świadczyć taką pomoc. To może być też pomoc materialna, lokalowa – deklaruje.

Pomocy mogą też oczekiwać ukraińscy studenci i doktoranci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Mogą liczyć na wsparcie w zakresie m.in. zapomóg, ustalonej puli bezpłatnych miejsc studenckich, obniżki opłat za studia, a także dodatkowej liczby bezpłatnych miejsc w ramach programu "Talenty na UMCS" – wymienia Aneta Adamska, rzecznik prasowy uczelni.

***

Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Spicyn
Gość:
 Michał Jankowski (dziennikarz, muzyk)
Data emisji: 23.02.2022
Godziny emisji: 6.49, 7.13

kr

Polecane