Trójka|Trójkowy komentarz dnia
Eskalacja konfliktu na Ukrainie. Jak przezwyciężyć kryzys i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne?
2022-02-22, 18:02 | aktualizacja 2022-02-22, 21:02
– Uderzenie w handel ropą, gazem, sektor finansowy, wreszcie w technologie, wydobycie to byłoby coś, co na pewno zabolałoby Kreml. Wszystko zależy od skali, mocy uderzenia – Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, ekspert Instytutu Jagiellońskiego.
W ocenie gościa "Trójkowego komentarza dnia" sankcje oznaczające drastyczne zmniejszenie funduszy pozyskiwanych ze sprzedaży surowców energetycznych byłyby dla Rosji szczególnie dotkliwe. – Odcięcie od petrodolarów byłoby uderzeniem samo serce i fundamenty państwa rosyjskiego, które tę działalność finansuje m.in. ze sprzedaży ropy. Uderzenie w dostawy gazu, które pozwalają Rosjanom rozszerzać wpływy w Europie, co widać szczególnie w historii relacji gazowych Rosji z Mołdawią, ale także z całą Europą Środkowo-Wschodnią – dodaje rozmówca Bartłomieja Graczaka.
W jego ocenie obecne zadeklarowane sankcje nie są jeszcze bardzo dotkliwe dla Rosji. – W interesie NATO i Unii Europejskiej, organizacji, do których Polska należy, jest jak najmocniejsze uderzenie Rosjan po to, żeby zmienić ich postępowanie – zaznacza.
Mówiąc o ogłoszonym przez kanclerza Niemiec bezterminowym zatrzymaniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2, gość Trójki zwraca uwagę na pewne ograniczenia tego rozwiązania. – Dobrze, ale co dalej? (…) Najbardziej optymistycznym scenariuszem jest teraz takie rozstrzygnięcie, że Niemcy uznają, że w ogóle nie chcą już Nord Stream 2. Natomiast to jest opcja maksimum. Wiadomo, że Niemcy tak zaprogramowali całą transformację (energetyczną – przyp. red.), że chcą mieć po niej tani rosyjski gaz – przypomina.
Czy możliwe do spełnienia są rosyjskie sugestie, że wkrótce Europejczycy będą płacić 2 tys. euro za metr sześcienny gazu? W ocenie Wojciecha Jakóbika to stosowana już wielokrotnie próba zastraszenie partnerów w kontekście przyszłych negocjacji. – To, co dzieje się na Ukrainie, kryzys energetyczny podsycany celowo przez rosyjski Gazprom, ograniczający dostawy gazu do Europy, to koronne argumenty za tym, żeby w końcu porzucić zależność od gazu z Rosji – podkreśla gość Trójkowego komentarza dnia.
Posłuchaj
Konflikt rosyjsko-ukraiński był tematem wtorkowego "Salonu politycznego Trójki" oraz "Śniadania w Trójce":
- Piotr Zgorzelski: wolne i bezpieczne Ukraina oraz Białoruś leżą w polskiej racji stanu;
- "Dokonuje się właśnie drugi rozbiór Ukrainy". Jarosław Sellin o działaniach Rosji;
- Jakie sankcje nałoży UE? Radosław Fogiel oczekuje zablokowania rosyjskich banków.
***
Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, ekspert Instytutu Jagiellońskiego)
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 18.14
gs