Piotr Wawrzyk: Polska jest promotorem nakładania sankcji na Rosję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Kraje UE uważają, że to Polska jest promotorem nakładania sankcji na Rosję i domagania się tych najbardziej radykalnych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydenci: Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Egils Levits i Estonii - Alar Karis, złożyli wizytę w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy odwiedzili także Borodziankę, Buczę i Irpień, w których rosyjskie wojska dopuszczały się zbrodni na cywilach.

Zdaniem Piotra Wawrzyka ta wizyta "miała wymiar symboliczny".  Chodziło o pokazanie solidarności z Ukrainą, a konkretem jej są formy wsparcia dla Kijowa.  Niemcy są krajem, który najbardziej utrudnia pomaganie Ukrainie poprzez blokowanie i rozwadnianie kolejnych sankcji. Wiele obiecywali ws. dostawy broni, a niewiele z nich zrealizowali, robią zdecydowanie zbyt mało  przyznał wiceminister spraw zagranicznych.

"Polska jest promotorem nakładania sankcji na Rosję"

Gość Programu 3 Polskiego Radia stwierdził, że "pomagamy Ukrainie w wymiarze humanitarnym, militarnym a także w kwestii pomocy uchodźcom, jednak najważniejsze jest domaganie się nakładania kolejnych sankcji na Rosję i Białoruś".  Kraje UE uważają, że to Polska jest promotorem nakładania sankcji na Rosję i domagania się tych najbardziej radykalnych. Rosja to reżim, który nie potrzebuje pretekstu, żeby realizować swoje mordercze plany  powiedział.

W środę Sejm odrzucił poprawkę przewidującą zakaz importu gazu LPG z Rosji, którą Senat wniósł do tzw. ustawy sankcyjnej. Zdaniem Piotra Wawrzyka "w obecnej chwili gdybyśmy zakazali sprowadzania gazu z Rosji, to stanęłyby wszystkie auta w Polsce na gaz, dlatego z każdym dniem zmniejszamy sprowadzane ilości tego surowca z Rosji, aby za kilka miesięcy wprowadzić całkowity zakaz".

Posłuchaj

13:47
Piotr Wawrzyk: Polska jest promotorem nakładania sankcji na Rosję (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 14.04.2022
Godzina emisji: 08.44

dn

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Polecane