Dobromir Sośnierz o agresji Rosji na Ukrainę: To bardzo ważna lekcja dla Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz przypomniał w Programie 3 Polskiego Radia, że USA, Wielka Brytania i Rosja gwarantowały integralność terytorialną Ukrainy w zamian za zrzeczenie się przez nią arsenału jądrowego. Tymczasem w obliczu agresji Ukraina została pozostawiona sama sobie i nie może liczyć na pomoc militarną żadnego kraju.

– Stany Zjednoczone gwarantowały Ukrainie integralność terytorialną w zamian za zrzeczenie się arsenału nuklearnego. Gwarancja to jest gwarancja – mówił poseł Konfederacji w rozmowie z Bartłomiejem Graczakiem. – To nie jest wysyłanie hełmów, to nie sankcje gospodarcze (...) tylko to jest zaangażowanie militarne. A tego zaangażowania nie ma: Ukraina jest zostawiona sama sobie – wskazywał.

Przypomniał także, że oprócz USA, gwarantem integralności Ukrainy po zrzeczeniu się przez nią broni jądrowej były także Wielka Brytania i, niestety, Rosja. – Widać jak bardzo nierozsądna to była decyzja – komentował. 

Konflikt rosyjsko-ukraiński był tematem wtorkowego "Salonu politycznego Trójki" oraz "Śniadania w Trójce":

Dobromir Sośnierz zauważył, że skoro USA i Wielka Brytania nie realizują podjętych gwarancji w stosunku do Ukrainy, to również nie powinniśmy oczekiwać, że to zrobią w stosunku do Polski. – To jest bardzo ważna lekcja, którą w tej chwili odbieramy: nie liczmy na żadne NATO, a już tym bardziej na Unię Europejską na Niemców, Francuzów i innych – przestrzegał.

– Jeśli chcemy budować swoje bezpieczeństwo w oparciu o sojusze, to nie mogą być sojusze egzotyczne z państwami, które mają rozbieżne od naszych interesy geopolityczne. To muszą być sojusze z państwami, które mają zbliżone interesy polityczne lub sojusz lokalny w oparciu o kraje bałtyckie, Ukrainę, Szwecję, Rumunię, Gruzję: takie kraje, które rozumieją zagrożenie ze strony rosyjskiej – radził poseł Konfederacji.


Posłuchaj

7:38
Dobromir Sośnierz (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Dobromir Sośnierz (Konfederacja)
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 16.08

pr

Polecane