Konflikt Rosji z Ukrainą. Pierwsze sankcje i możliwe dalsze scenariusze. Relacja Programu 3 Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Konflikt Rosji z Ukrainą. Pierwsze sankcje i możliwe dalsze scenariusze. Relacja Programu 3 Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]
Uchodźcy z samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej przybywają do tymczasowego ośrodka zakwaterowania w Taganrogu (obwód rostowski, Rosja)Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

– Decyzja Rosji o uznaniu republik separatystycznych to nie jest ostatni krok. To kolejny ruch szachowy w tej rozgrywce, którym Putin sprawdza, co tym razem zrobi Zachód, po którego stronie teraz jest ruch. Jeśli zareaguje słabo, to z punktu widzenia Rosji będzie to zachęta do dalszej eskalacji. Jeśli zareaguje mocno, to Rosjanie będą musieli się zastanowić, co dalej – mówił w "Trójce do trzeciej" dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej. 

Londyn ogłasza sankcje przeciw Rosji. Zostały nimi objęte banki: Rossija Bank, IS Bank, General Bank, PSB i Black Sea Bank. Sankcje nałożono też na trzy osoby fizyczne: Giennadija Timczenkę, Igora Rotenberga i Borisa Rotenberga. – To dobry krok. Informacja, którą słyszeliśmy wczoraj, o ewentualnych sankcjach, jakie miały być nałożone przez Zachód na obie tzw. republiki separatystyczne, nie była dobra. Tego rodzaju sankcje nie mają żadnego znaczenia z punktu widzenia Rosji i jej działań – ocenia gość Programu 3 Polskiego Radia.  

Czy Zachód pozostanie zjednoczony?

Tylko sankcje uderzające w realne interesy Rosji mogą być skuteczne, jednak ich siła zależy od tego, czy Zachód pozostanie zdeterminowany i zjednoczony.  Brytyjski premier, informując o wprowadzeniu sankcji w Izbie Gmin, deklarował, że to zaledwie ich pierwsza odsłona. – Polityka Wielkiej Brytanii wobec Rosji jest dość jednoznaczna. Z punktu widzenia interesów bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii to Rosja jest największym wyzwaniem na całym obszarze euroatlantyckim. Jest to wprost zapisane w jej strategii bezpieczeństwa – przypomina rozmówca Witolda Lazara. 

Otwartym pozostaje pytanie o reakcje pozostałych państw. – Co zrobią Niemcy, Włochy, Węgry, Francja i Stany Zjednoczone. To będzie kluczowe dla utrzymania jedności Zachodu – ocenia dr Jakub Olchowski. 

Posłuchaj

7:45
Konflikt rosyjsko-ukraiński. Jakie sankcje zostaną nałożone na Rosję? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Paryżu trwa nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych. Ma na nim zapaść decyzja o nałożeniu sankcji za wczorajsze uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej. Proponowane restrykcje są ostrzejsze niż te, o których wczoraj mówiono.

Konflikt rosyjsko-ukraiński był tematem wtorkowego "Salonu politycznego Trójki" oraz "Śniadania w Trójce":

Rosja uznaje niepodległość republik separatystycznych

W poniedziałek 21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił ponadgodzinne orędzie, w którym nazwał Ukrainę "nieodłączną częścią" historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Podpisał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy – ługańskiego i donieckiego. Wydał także rozkaz siłom zbrojnym Rosji rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. Dzisiejsza Ukraina – jak mówił Władimir Putin podczas wystąpienia – znajduje się "pod zarządem zewnętrznym" i "została sprowadzona do poziomu kolonii z marionetkowym reżimem".

Władimir Putin wydał siłom zbrojnym Rosji rozkaz rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. Na polecenie prezydenta Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma nawiązać stosunki dyplomatyczne z separatystami z Ługańska i Doniecka. Wcześniej Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi:  Witold Lazar
Gość: dr Jakub Olchowski (kierownik Zespołu Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej)
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 14.49

gs

Polecane