Jakie sankcje nałoży UE? Radosław Fogiel oczekuje zablokowania rosyjskich banków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie sankcje nałoży UE? Radosław Fogiel oczekuje zablokowania rosyjskich banków
Polska opuści MBWG. Projekt ustawy w SejmieFoto: EVGENY724/ Shutterstock

- To powinny być jak najszersze sankcje, powinny dotyczyć działalności Nord Stream 2, a także odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego, tak żeby zablokować transfery pieniężne i funkcjonowanie bezgotówkowe - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Zapowiedź sankcji wobec Rosji komentowali też zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Szrot i były wiceszef MSZ Paweł Kowal.

Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej zapowiadają sankcje finansowe wobec Rosji za uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej. Charles Michel i Ursula von der Leyen opublikowali zakres możliwych restrykcji. Mowa jest o ograniczeniu Rosji dostępu do rynków i usług kapitałowych i finansowych w Unii Europejskiej. W pakiecie jest także propozycja objęcia sankcjami banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe. Ponadto restrykcje mają dotyczyć handlu dwóch separatystycznych republik z Unią Europejską.

Zablokowanie certyfikacji NS2 "dotkliwe" dla Rosji

- Interesuje mnie, jak dużo będzie w tych sankcjach wątku ograniczającego możliwości działania rosyjskich inwestorów na Zachodzie, bo tu głównie mówimy o oligarchach - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł KO Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych. Wskazał, że na pochwałę zasługuje wstrzymanie certyfikacji Nord Stream 2 przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Posłuchaj

12:11
Paweł Kowal: z punktu widzenia planów rosyjskich, zablokowanie certyfikacji Nord Stream 2 to dość dotkliwa sankcja ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Uderzenie w Nord Stream 2 i system finansowy

- Sankcje wobec Rosji muszą być nieuchronne, zdecydowane oraz podejmowane przez kraje Zachodu i społeczność międzynarodową - stwierdził zaś w Programie 3 Polskiego Radia zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Polityk podkreślił, że jego zdaniem nie ma w tym momencie możliwości powrotu do ścieżki dyplomatycznej. 

Rozmówca Beaty Michniewicz wyraził nadzieję, że przywódcy krajów UE będą rozmawiali na temat sankcji podczas Rady Europejskiej, o której zwołanie zwrócił się premier Mateusz Morawiecki. - To powinny być jak najszersze sankcje - podkreślał. - W moim przekonaniu powinny dotyczyć między innymi działalności projektu Nord Stream 2, a także odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego, tak żeby zablokować transfery pieniężne i funkcjonowanie bezgotówkowe - wskazał.


 Wymiana handlowa (eksport, import, bilans handlu) krajów należących do Unii Europejskiej z Rosją w latach 2005-2020. (Eurostat/ PAP)

Posłuchaj

12:19
Radosław Fogiel: sankcje wobec Rosji powinny być jak najszersze ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

"Liczymy na solidarność Zachodu"

- Pan prezydent wezwał świat zachodni do wdrożenia sankcji - przypomniał w Programie 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. - Sankcje mają charakter strategiczny, ujawnianie, wchodzenie w szczegóły jest moim zdaniem przedwczesne. Liczymy na to, że kraje Zachodu okażą absolutną solidarność - podkreślił 

- Polska jest dobrze przygotowana do każdego wymiaru tego kryzysu, ale podkreślam: Polska nie jest w tym momencie zagrożona bezpośrednim atakiem, bezpośrednią agresją. Niestety tym atakiem jest zagrożony nasz wschodni sąsiad - mówił szef gabinetu prezydenta.

Posłuchaj

9:05
Paweł Szrot: liczymy na to, że kraje Zachodu okażą absolutną solidarność w sprawie sankcji ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

W poniedziałek wieczorem Władimir Putin podjął decyzję o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy. W prawie godzinnym wystąpieniu Władimir Putin mówił o historii sowieckiej Ukrainy, o rozpadzie Związku Radzieckiego i krytykował obecne władze w Kijowie, a także państwa NATO. Mówiąc o incydentach zbrojnych w Donbasie, oświadczył, że podjął decyzję o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki
ProwadzącyBeata Michniewicz
GościeRadosław Fogiel (zastępca rzecznika PiS), Paweł Szrot (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta), Paweł Kowal (były wiceszef MSZ)
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 12.12, 13.30, 14.15


mbl


Polecane