Jacek Malczewski i jego romantyczne oblicze – na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Malczewski i jego romantyczne oblicze – na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie
"Jacek Malczewski romantyczny" – wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Krakowie. 170 prac malarza czasów Młodej Polski zostało wystawionych w gmachu głównym muzeumFoto: Forum/Piotr Tumidajski

Ponad 170 prac Jacka Malczewskiego trafiło na nową wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie. "Jacek Malczewski romantyczny" to prezentacja dzieł artysty, do których kluczem jest epoka romantyzmu. W ten sposób Muzeum Narodowe w Krakowie włącza się w Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm. – Malczewski miał wiele twarzy. Pokazujemy go jako naczelnego neoromantyka – mówi kurator wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.

  • Wystawa "Jacek Malczewski romantyczny" składa się z ponad 170 prac poświęconych romantyzmowi w twórczości Jacka Malczewskiego.
  • Jacek Malczewski jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych malarzy w dziejach polskiej sztuki. Namalował około 2 tys. obrazów. Do dziś przetrwało ich 1200.
  • Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Malczewski kolorowy i fantazyjny

W 2022 roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, uznawanych za manifest polskiego romantyzmu. Rok 2022 został również ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tej okazji w Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wyjątkową ekspozycję poświęconą romantyzmowi w twórczości Jacka Malczewskiego. Wystawę "Jacek Malczewski romantyczny" od piątku 18 lutego mogą oglądać zwiedzający gmach główny muzeum.

– Malczewski miał wiele twarzy i my to wykorzystujemy. Pokazujemy go jako artystę poszukującego inspiracji w polskim romantyzmie, jako naczelnego neoromantyka uwikłanego w problemy martyrologii Polski, w przejmujący sposób portretującego Sybiraków czy pięknie ilustrującego Słowackiego. Pokazujemy też Malczewskiego czytającego "Ballady i romanse" Mickiewicza, poznającego podania ludowe i wykorzystującego romantyczną fascynację ludowością. To Malczewski bardziej przyjemny, kolorowy, fantazyjny – opowiada kurator wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.

Posłuchaj

6:15
"Jacek Malczewski Romantyczny" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Urszula Kozakowska-Zaucha gościem Trójki (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obrazy Malczewskiego jak wciągające rebusy

Wystawa "Jacek Malczewski romantyczny" składa się z ponad 170 prac, w tym 20 szkiców i szkicowników. Oprócz dzieł inspirowanych poezją Juliusza Słowackiego, tematami baśniowymi i opowiadaniami ludowymi ekspozycja zawiera również portrety i autoportrety artysty. Prezentowane prace to przede wszystkim manifestacja motywów romantycznych, które w okresie Młodej Polski pokazywano za pomocą form wizualnych.

– Na obrazy Malczewskiego trzeba patrzeć i doszukiwać się w każdych sportretowanych obiektach jakiegoś symbolu. To bardzo wciągające widzów rebusy, zmuszające nie tylko do przeżywania estetycznego, ale też do kontaktu intelektualnego i do zabawy z artystą. Malczewski był artystą, który lubił bawić się też sam ze sobą. Stąd na wystawie autoportrety. To portrety bardzo romantyczne, bo Malczewski traktuje siebie jako wielką indywidualność – opisuje rozmówczyni Katarzyny Cygler.


Najczęściej czytane

Jeden z najbardziej oryginalnych malarzy

Wystawa to szansa na kompleksowe zapoznanie się z twórczością Jacka Malczewskiego, bo pokazywane prace pochodzą ze wszystkich faz jego działalności, m.in. tej przypadającej na czas po pierwszej wojnie światowej. Prezentowane dzieła znajdują się w kolekcji krakowskiego muzeum i innych placówek z Polski, ale również w kolekcjach i zbiorach prywatnych.

Jacek Malczewski jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych malarzy w dziejach polskiej sztuki. Namalował około 2 tys. obrazów. Do dziś przetrwało ich 1200.

Patronem wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie jest Polskie Radio.

Bliżej Sztuki #9 | Jacek Malczewski/Muzeum Narodowe w Warszawie

***

Audycja: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Urszula Kozakowska-Zaucha (kurator wystawy "Jacek Malczewski romantyczny")
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 10.35

kr

Polecane