"Dokonuje się właśnie drugi rozbiór Ukrainy". Jarosław Sellin o działaniach Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Sytuacja na Ukrainie silnie poniża Francję i Niemcy, które łudziły się przez ostatnie lata, że porozumienia mińskie będą respektowane i wdrażane przez Rosję. To zostało złamane – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska) i Michał Woś (Solidarna Polska).

Sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej napięta. Władimir Putin zdecydował o uznaniu przez Rosję niepodległości dwóch tzw. republik ludowych powołanych przez prorosyjskich separatystów. Następnie wydał siłom zbrojnym rozkaz rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. Ukraińskie media informują o dużej kolumnie czołgów i sprzętu wojskowego, które kierują się z tego miasta do linii frontu. Dziś w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ambasadorów krajów UE. Dotyczyć ma ono sankcji wobec Rosji. Francja kieruje pracami Wspólnoty po uznaniu przez Rosję niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie – donieckiej i ługańskiej.

Potrzebne sankcje wobec Rosji

Andrzej Halicki powiedział, że działania Rosji są atakiem na inne państwo i konieczne jest wprowadzenie ostrych sankcji. – Mamy faktyczną aneksję części Ukrainy. Co prawda w 2014 roku już nastąpiła interwencja, ale jej polityczne potwierdzenie oznacza wypowiedzenie wojny – powiedział.

– W pierwszym ruchu należy odciąć Rosję od rynków kapitałowych. Uderzenie w oligarchów to jest ten pierwszy i najbardziej oczekiwany ruch – ocenił.

Podobnego zdania jest Michał Woś. – Sankcje muszą być natychmiastowe i realne. Od agresji z 2014 roku różnego rodzaju sankcje są już nałożone, ale one nie dotykają Rosji – powiedział.

– UE powinna podjąć także działania wobec własnych obywateli. Politycy w Europie też żyją z petrorubli. Trzeba zakazać takich kontaktów – dodał.

Krzysztof Gawkowski powiedział, że działania Władimira Putina są obliczone na powrót dawnej potęgi. – To akt imperialnej polityki rosyjskiej, która chce odnowić się przynajmniej wpływami w granicach Związku Sowieckiego. Wczorajsze wystąpienie Putina było nadzwyczaj agresywne – podkreślił.

– Z tego, co Putin powiedział wczoraj w swoim wystąpieniu, wynika, że Ukraina nie ma prawa do suwerenności, swojego rządu, bo powinna być kolonią czy republiką Rosji. Jest to bardzo niebezpieczne – dodał.

Najczęściej czytane

Jarosław Sellin jednoznacznie ocenia działania Rosji i podkreśla, że należy stanowczo na nie odpowiedzieć. – Teraz dokonuje się drugi rozbiór Ukrainy. Pytanie, ile tych rozbiorów Putin zaplanował. To wymaga reakcji świata, bo jest to agresja jednego państwa wobec drugiego – powiedział.

Posłuchaj

42:29
Politycy o agresji Rosji na Ukrainę (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
GościeAndrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) oraz Michał Woś (Solidarna Polska)
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 9.05

dz/kr

Polecane