Ukraina: Separatyści łamią rozejm, a Władimir Putin wysuwa żądania [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraina: Separatyści łamią rozejm, a Władimir Putin wysuwa żądania [POSŁUCHAJ]
Wiec wsparcia dla Ukrainy w Białymstoku 22.02.2022 roku.Foto: Anatol Chomicz/Forum

Eskaluje napięcie na granicy z Ukrainą. We wtorek Władimir Putin przekazał listę kroków, które mogłyby pomóc "w normalizacji stosunków" z Ukrainą. Wśród nich wskazał m.in. uznanie Półwyspu Krymskiego za terytorium Rosji, zrezygnowanie z planów wstąpienia do NATO, a także zdemilitaryzowanie całej Ukrainy. Pierwsze kraje zapowiedziały już nałożenie sankcji na Rosję. Poinformował o tym. m.in. Biały Dom. O aktualnej sytuacji na Ukrainie informujemy na bieżąco w Programie 3 Polskiego Radia. 

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że separatyści w Donbasie aż 96 razy złamali rozejm minionej doby. W wyniku działań śmierć poniósł jeden z ukraińskich żołnierzy.

We wtorek rosyjski resort spraw zagranicznych podjął decyzję o ewakuowaniu dyplomatów z terenu Ukrainy. Jak czytamy w raporcie, ewakuacja "ma zostać przeprowadzona w najbliższym czasie". – Otrzymałem wniosek od MSZ, abym rozważył zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją – oświadczył podczas wtorkowej konferencji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. – Od razu po zakończeniu konferencji będę analizować tę kwestię i nasze kroki w związku z eskalacją ze strony Rosji – powiedział.

Konflikt Rosja-Ukraina

W poniedziałek 21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił ponadgodzinne orędzie, w którym nazwał Ukrainę "nieodłączną częścią" historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Podpisał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy – ługańskiego i donieckiego. Wydał także rozkaz siłom zbrojnym Rosji rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. Dzisiejsza Ukraina – jak mówił Władimir Putin podczas wystąpienia – znajduje się "pod zarządem zewnętrznym" i "została sprowadzona do poziomu kolonii z marionetkowym reżimem".

Władimir Putin wydał rozkaz siłom zbrojnym Rosji rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. Na polecenie prezydenta Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma nawiązać stosunki dyplomatyczne z separatystami z Ługańska i Doniecka. Wcześniej Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy.

Krótko po podpisaniu dekretu o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów: ługańskiego i donieckiego Władimir Putin podpisał też umowy o przyjaźni i wzajemnej współpracy z tymi regionami. Na podstawie tych umów i na prośbę separatystów wydał rozkaz siłom zbrojnym przystąpienia do operacji zagwarantowania pokoju w Donbasie. Nie wiadomo, czy rosyjska armia wkroczy do Ługańska i Doniecka. Deputowany Dumy Państwowej Leonid Kałasznikow powiedział agencji Ria Novosti, że prawdopodobieństwo jest stuprocentowe. W ocenie niezależnych komentatorów rozkaz może jednak paść dopiero po zakończeniu procedury prawnej uznania niepodległości Donbasu. Duma i Rada Federacji mają się zebrać i w ciągu doby ratyfikować prezydencki dekret. 

W poniedziałek prorosyjskie siły atakowały Nowołuhańsk w Donbasie 54 razy, w większości z użyciem artylerii, PAP/Avalon/Dmytro Smolyenko W poniedziałek prorosyjskie siły atakowały Nowołuhańsk w Donbasie 54 razy, w większości z użyciem artylerii, PAP/Avalon/Dmytro Smolyenko

Konflikt rosyjsko-ukraiński był tematem wtorkowego "Salonu politycznego Trójki" oraz "Śniadania w Trójce":

Reakcje świata – sankcje

Jest zgoda unijnych krajów na sankcje za uznanie przez Moskwę dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej i wprowadzenie tam rosyjskich wojsk. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na nadzwyczajnym spotkaniu w Paryżu. Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że sankcje wobec Rosji zostaną sfinalizowane bardzo szybko. Ursula von der Leyen przyjęła z zadowoleniem zatwierdzenie restrykcji przez ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Paryżu. Teraz zostaną one formalnie zatwierdzone przez ambasadorów unijnych krajów w Brukseli i potem, wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym, wejdą w życie. Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że sankcje zostały przygotowane we współpracy z partnerami. Chodzi o USA, Wielką Brytanię i Kanadę. Dodała, że Unia jest gotowa do nałożenia kolejnych restrykcji.

Londyn ogłasza sankcje przeciw Rosji.  "To pierwsza odsłona sankcji" - zadeklarował w Izbie Gmin premier Boris Johnson. Zostały nimi objęte banki: Rossija Bank, IS Bank, General Bank, PSB i Black Sea Bank. Sankcje nałożono też na trzy osoby fizyczne: Giennadija Timczenkę, Igora Rotenberga i Borisa Rotenberga. – To dobry krok. Informacja, którą słyszeliśmy wczoraj, o ewentualnych sankcjach, jakie miały być nałożone przez Zachód na obie tzw. republiki separatystyczne, nie była dobra. Tego rodzaju sankcje nie mają żadnego znaczenia z punktu widzenia Rosji i jej działań – ocenia gość Programu 3 Polskiego Radia.  


Posłuchaj

6:42
"Ukraińcy analizują wszelkie możliwości". Relacja korespondenta Polskiego Radia w Kijowie Pawła Buszko (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

5:09
"Ukraińcy analizują wszelkie możliwości". Relacja korespondenta Polskiego Radia w Kijowie Pawła Buszko (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W poniedziałek prorosyjskie siły atakowały Nowoługańsk w Donbasie 54 razy, w większości z użyciem artylerii. Czterech ukraińskich żołnierzy zostało rannych. Siły prorosyjskie ostrzelały także elektrociepłownię w mieście Szczastie w obwodzie ługańskim. W efekcie zakład wstrzymał prace. Ukraińska armia donosi też o prowokacjach dokonywanych przez wspieranych przez Rosję bojówkarzy. Uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy to złamanie prawa międzynarodowego i zasad OBWE; stanowczo potępiamy tę decyzję i wzywamy Rosję do jej cofnięcia – przekazało kierownictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Posłuchaj

6:20
Ekspert do spraw Bliskiego Wschodu Witold Repetowicz gościem Trójki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

6:56
W co gra Rosja? Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego gościem "Pory na Trójkę" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ten krok to również złamanie porozumień mińskich – podkreślono w oświadczeniu podpisanym przez polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, który sprawuje funkcję przewodniczącego OBWE, sekretarz generalną tej organizacji Helgę Schmid, przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Margaretę Cederfelt oraz sekretarza generalnego Zgromadzenia Roberto Montellę.

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada polskich władz w związku z wkroczeniem rosyjskich wojsk do Donbasu. Wczoraj prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość samozwańczych, separatystycznych "republik" na wschodzie Ukrainy i zdecydował o wysłaniu tam regularnej armii. Ten ruch zdecydowanie potępiły państwa NATO i Unii Europejskiej, które pracują nad wdrożeniem pakietu sankcji. W Programie 3 Polskiego Radia od północy relacjonujemy sytuację na Ukrainie.


Najczęściej czytane

"Jak wszystkie państwa członkowskie OBWE Rosja zobowiązała się do szanowania suwerenności i integralności terytorialnej innych. Wzywamy Rosję do natychmiastowego odwołania tej decyzji" – napisano w oświadczeniu kierownictwa OBWE.

Uznanie przez Rosję niepodległości niektórych terenów ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego "tylko podsyci dalsze napięcia i oddzieli żyjących tam ludzi od reszty ich kraju, Ukrainy" – dodano.


IAR/gs/zch

Polecane