Magiczny zakątek uratowany przez mieszkańców [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Magiczny zakątek uratowany przez mieszkańców [POSŁUCHAJ]
zdj. ilustracyjneFoto: Caleb McLean/Unsplash

Iwkowa to wieś w woj. małopolskim położona niedaleko Jeziora Czchowskiego. Ma bogatą historię sięgającą połowy XIV wieku i ciekawe zabytki. Niedawno założona przez mieszkańców fundacja Wspólny Las wykupiła od prywatnego właściciela piękny, niezwykle cenny przyrodniczo fragment lasu w pobliskiej Wytrzyszce. Udało się uratować przyrodniczą perłę, która dzięki temu nadal będzie dostępna dla wszystkich.

– Ten starodrzew, te skały... Brakuje chyba jeszcze tylko latarni pośrodku polany. Mamy wrażenie, że to zupełnie inny świat: takie magiczne miejsce jak z powieści. To rzeczywiście wygląda jak mała Narnia.  I ta nazwa została podchwycona przez wszystkich - cieszy się Izabela Gryz, prezes Stowarzyszenia Wspólny Las. – To wyjątkowo cenne przyrodniczo miejsce położone w wąwozie. Mamy tu m.in. głazy narzutowe, potok, stare drzewa, mnóstwo mchów, porostów i innych roślin – opisuje.

– Moja ulubiona skała jest w kształcie ust. Jest też "skała wójta": tak ją nazywamy, ponieważ wójt chował się pod nią w czasie burzy – wyjaśnia pani Izabela. – Jak byłem małym dzieckiem, to często chodziliśmy do zamku Tropsztyn. I po drodze, po prawej stronie, były tak zwane złomiska: potężne skały rozrzucone w lesie. Jak była gorsza pogoda, to w tych skałach żeśmy się chronili. I pod tym wielkim nawisem siedzieliśmy i patrzyliśmy, jak pada deszcz – pokazuje Bogusław Kamiński, wójt gminy Iwkowa. 

– Już jako dorosła osoba, często pokazywałem przyjezdnym skałki. I zauważyłem, że wiele osób było zachwyconych tym miejscem. W pewnym momencie zobaczyłem w ogłoszeniach, że te skały, ten las są do sprzedania. I zaczął się niepokój: co zrobić, żeby ten las uratować, żeby można było do tego lasu przyjść. I wtedy zaczęło się działanie związane z powołaniem stowarzyszenia, zorganizowaniem zrzutki... – opowiada wójt.


Posłuchaj

10:31
Nasza mała Narnia (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Nasza mała Narnia
Autorka reportażu: 
Monika Chrobak
Data emisji:
21.02.2022
Godzina emisji:
18.40

pr

Polecane