Piotr Zgorzelski: wolne i bezpieczne Ukraina oraz Białoruś leżą w polskiej racji stanu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Decyzja o uznaniu tzw. separatystycznych republik na Ukrainie to konsekwentne realizowanie marzenia Putina. W 2008 roku mówił, że największą geopolityczną tragedią XX wieku był rozpad Związku Radzieckiego i on teraz tę formułę chce odtworzyć – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu. 

W poniedziałek Władimir Putin zdecydował o uznaniu przez Moskwę dwóch regionów separatystycznych we wschodniej Ukrainie za niepodległe. Następnie wydał rozkaz siłom zbrojnym rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. – Działania Rosji to naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy – powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Zachód zapowiada dotkliwe sankcje.

Zdaniem Piotra Zgorzelskiego decyzja o uznaniu tzw. separatystycznych republik na Ukrainie to konsekwentne realizowanie marzenia Putina. – W 2008 roku mówił, że największą geopolityczną tragedią XX wieku był rozpad Związku Radzieckiego i on teraz tę formułę chce odtworzyć. To jest agresja i jestem zwolennikiem tego, że sankcje trzeba stosować i powinny być one zastosowane wcześniej. Jesteśmy na wojnie – przyznał polityk PSL.

"Nie ma wolnej i bezpiecznej Europy bez obecności wojskowej USA"

Wicemarszałek Sejmu zauważył, że "Putin rozgrywa międzynarodową partię. – Wykorzystał słabość USA. Niemcy mają nową koalicję, która musi nauczyć się "realpolitik", a Putin to wykorzystuje – powiedział.

Posłuchaj

12:49
Piotr Zgorzelski: wolna i bezpieczna Ukraina oraz Białoruś leżą w polskiej racji stanu (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Zgorzelski (PSL)
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 8.45

dn

Polecane