Kobiety, Półbuty i inne wcielenia polskiej muzyki

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Kobiety, Półbuty i inne wcielenia polskiej muzyki
Natalia Grosiak - kobiecy głos w "Naszej tonacji"Foto: Karol Makurat/REPORTER

Jak zwykle w "Naszej tonacji" polska młodzież (w różnym wieku) śpiewała polskie piosenki. Oprócz swojsko brzmiących nazw zespołów, takich jak Kobiety, Półbuty czy Żywica, pojawiły się jednak także zapożyczenia z języka francuskiego (Monsieur Premiere) oraz angielskiego (The Boogie Town).

– Część z państwa może już zapomniała o tej wielce interesującej formacji z Trójmiasta – tymi słowami Marek Wiernik zapowiedział utwór "Amor amor" w wykonaniu zespołu Kobiety, złożonego w większości z mężczyzn. Grana przez nich odmiana alternatywnego rocka bywa określana mianem "trójmiejskiego bigbitu", na który składać się mają francuska zmysłowość, niemiecka precyzja i nadbałtycka neuroza.

Zupełnie inną stylistykę prezentował efemeryczny zespół Półbuty, który powstał dwie dekady temu z inicjatywy trzech muzyków Budki Suflera. Teksty piosenek z ich jedynego albumu "To twoje życie i twoje marzenia" pisali najlepsi fachowcy w tej dziedzinie, tacy jak Marek Dutkiewicz, Bogdan Olewicz czy Andrzej Mogielnicki. W "Naszej tonacji" usłyszeliśmy bluesową "Grypę", ozdobioną ognistą gitarową solówką Marka Radulego.

W 1973 roku Andrzej Zaucha wraz z grupą Anawa nagrał utwór "Abyś czuł". Blisko pół wieku później po kompozycję Jana Kantego Pawluśkiewicza z tekstem Leszka Aleksandra Moczulskiego sięgnął tercet w składzie: Maciej Lipina (lider zespołu Ścigani), Natalia Grosiak (wokalistka Mikromusic) oraz skrzypek Jan Gałach. Jak im poszło, można było się przekonać, słuchając tego wydania audycji. W jej dalszej części pojawił się jeszcze jeden cover: piosenkę "Mówię ci, że", pochodzącą z repertuaru formacji Tilt, wykonał Skubas z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.


Posłuchaj

47:53
Kobiety, Półbuty i inne wcielenia polskiej muzyki (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Organek – "Samoloty"
 2. Kobiety – "Amor amor"
 3. Półbuty – "Grypa"
 4. Maciej Lipina feat. Natalia Grosiak & Jan Gałach – "Abyś czuł"
 5. Iza Lach – "Iść stąd"
 6. Monsieur Premiere – "Partynice"
 7. Skubas – "Mówię ci, że"
 8. Ale – "Ale depresja"
 9. The Boogie Town – "Emily"
 10. Żywica – "Walka"

***

Tytuł audycji: "Nasza tonacja"
Prowadzi: Marek Wiernik
Data emisji: 21.02.2022
Godzina emisji: 12.06

kc/kr

Polecane