Eunice, Antonina, Cyryl i Ksawery – skąd biorą się nazwy orkanów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Eunice, Antonina, Cyryl i Ksawery – skąd biorą się nazwy orkanów?
Skąd biorą się nazwy orkanów?Foto: Shutterstock/bayazed

Nad Polską przeszedł właśnie orkan Eunice, pozostawiając za sobą ogromne szkody. Przedtem mieliśmy do czynienia m.in. z Cyrylem i Ksawerym, a do naszej kraju nadciągają właśnie Antonina i Bibi. Kto decyduje o tym, jakie imię otrzyma dany układ baryczny? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Orkan jest kobietą?

W ostatni weekend nad Polską przeszedł ośrodek niżowy Eunice, natomiast od poniedziałku 21 lutego pogodę nad Polską kształtuje niż Antonina. Ci, którzy oburzają się z powodu żeńskich imion niszczycielskich zjawisk atmosferycznych, zapewne nie wiedzą, że osoba, która wpadła na ten pomysł jako pierwsza… sama była kobietą.

– W latach 50. stwierdziła ona, że będzie nazywała niże żeńskimi imionami. Zrobiła to, ponieważ tak było jej łatwiej opisywać niektóre sytuacje baryczne, które są nad Europą – wyjaśnił Grzegorz Walijewski z IMiGW-PIB.

Tak było przez kolejnych prawie 40 lat. – Wcześniej imiona niżów zawsze były damskie, a przecież wiadomo, że niż to brzydka pogoda, burze, wiatr, deszcz. W latach 90. stwierdzono, że coś tu jest nie tak, więc jednego roku będą to imiona żeńskie, a drugiego imiona męskie. Imiona są nadawane alfabetycznie. Jeżeli tworzy się kolejny niż, to tak jak teraz jest "Antonina" na literę "A", następne jest na "B" – "Bibi" i tak dalej – tłumaczy. – Pamiętajmy o Cyrylu i Ksawerym  to też były bardzo niebezpieczne niże, które robiły wiele złego w całej Europie. "Panowie" też wiele złego tu narobili – przypomina.  

Posłuchaj

4:51
Grzegorz Walijewski z IMiGW-PIB o pochodzeniu imion orkanów i huraganów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

Skąd biorą się imiona orkanów i huraganów?

Kto decyduje o imionach orkanów i huraganów? – Polskie orkany najczęściej są spolszczeniami nazw ustalanych przez uniwersytet w Berlinie. Można zgłosić się do Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego ze swoją propozycją imienia i czekać. Kolejka jest naprawdę długa, ale nasza propozycja może w końcu się pojawić – zachęcał Grzegorz Walijewski. – Huragany są nazywane przede wszystkim przez służby amerykańskie. Często zdarza się tak, że huragany czwartej lub piątej klasy docierają przed Atlantyk do Europy, a wtedy do nazwy dodaje się przedrostek ex-, np. ex-Ophelia – wyjaśnia.

Dzięki schematowi nadawania imion huraganom, z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, jakie imiona będą miały nawet w 2026 roku. Pierwszy będzie się nazywał "Artur", a ostatni – "Wilfred".

Jak NAZYWA się HURAGANY, jak nadaje się imiona HURAGANÓW/Projekt ciekawość

***

Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Grzegorz Walijewski (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy)
Data emisji: 21.02.2022
Godzina emisji: 6.49

IAR/kr

Polecane