Umysł, który pracuje w niestandardowy sposób

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Umysł, który pracuje w niestandardowy sposób
Autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposóbFoto: shutterstock.com/Sudowoodo

W ostatniej "Zagadkowej niedzieli" Kasia Stoparczyk rozmawiała z dziećmi i gośćmi o spektrum autyzmu, które jest diagnozowane u ok. jednego procenta dzieci w Europie. To nie jest choroba, ale zaburzenie rozwoju. To znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej różni się od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.

Autyzm jest trochę inny u każdej osoby, dlatego rozumiemy go jako spektrum. Oznacza to, że osoby ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu mają bardzo różne nasilenie zachowań i cech wynikających z autyzmu. Charakteryzuje się ono trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i stereotypowymi zachowaniami.

Jednym z objawów jest niechęć, a czasami wręcz niemożność nawiązywania kontaktu wzrokowego z drugą osobą. – Osobom ze spektrum autyzmu o wiele trudniej patrzy się w oczy innym ludziom: tak jest skonstruowany ich system nerwowy – tłumaczy Adrian Borowik, który zajmuje się i pomaga dzieciom ze spektrum autyzmu. – To, co każdy z nas ma w środku, powoduje, że jesteśmy bardziej otwarci, bardziej zdystansowani, łatwiej wchodzimy w przyjaźnie, jednak dla nich nawiązywanie relacji i znajomości z innymi dziećmi, przyjaźni jest dużym wyzwaniem – wskazuje.

Przeczytaj także 

Czym jest autyzm? 20m2 talk-show odc. 338/YouTube ŁukaszJakóbiak

– Lekarze mówią, że spektrum autyzmu to nie jest choroba (bo wyleczyć się tego nie da), ale... uroda umysłu. I w każdej szkole, w każdym przedszkolu w Polsce są przynajmniej jedna, dwie lub trzy osoby, które mają mózg, umysł z taką właśnie urodą. I jak widzicie w szkole lub przedszkolu, że ktoś zachowuje się dziwnie – stoi z boku, zatyka uszy, bo jest za głośno – to być może jest właśnie takie dziecko – dodaje Kasia Stoparczyk. – A my możemy tym dzieciom pomóc funkcjonować w społeczeństwie. I jak zrozumiemy, o co chodzi, to być może będzie nam łatwiej nawet się z tą osobą zaprzyjaźnić – zachęca.

Jak wygląda życie z autyzmem?/YouTube JiMAutismHELP


Posłuchaj

49:30
Autyzm: co to jest? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 20.02.2022
Godzina emisji: 9.06

pr

Polecane