Powrót do "Piaskownicy". "Scena teatralna Trójki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powrót do "Piaskownicy". "Scena teatralna Trójki"
Danuta SzaflarskaFoto: PAP/Radek Pietruszka

W najbliższą niedzielę zapraszamy na "Scenę teatralną Trójki". Przypomnimy słuchowisko, zrealizowane w 2007 roku w Teatrze Polskiego Radia dla Programu 3, pt. "Piaskownica", autorstwa Michała Walczaka. Tytułowa "Piaskownica" to studium relacji uczuciowych między ludźmi. To w niej rozgrywa się walka między kobietą i mężczyzną, w których wcielili się m.in. Danuta Szaflarska i Wiesław Michnikowski.

Michał Walczak, debiutując w 2007 roku kameralnym dramatem pt. "Piaskownica", był już uznanym autorem w środowisku teatralnym. "Piaskownica" prapremierowo została zrealizowana przez Piotra Kruszczyńskiego w 2003 roku, w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Kolejnej jej reżyserii podjął się Tadeusz Bradecki w Teatrze Narodowym, łącząc ją ze swoją sztuką pt. "W piaskownicy".

Walczak z finezją wprowadza do tekstu odwieczne stereotypy, nie ulega im jednak, tylko je sygnalizuje. Protazek zazdrosny o Miłkę odsyła ją do innej piaskownicy, w której bawi się Karolek, ale wcześniej zapewnia, że w tamtej piaskownicy śmierdzi, a Karolek to kretyn. Dzieci-dorośli z fascynacją odkrywają różnice między płciami ("Ty tam nic nie masz pod sukienką"). Przedszkolaki-dorośli pytają w końcu: "Czemu zlikwidowali wszystkie piaskownice? – Bo ludzie nie chcą już bawić się w piaskownicach". Czy ludzie więc nie chcą się już kochać? Diagnoza o spełnieniu w miłości wydaje się dość sroga, smutna.

Michał Walczak  Foto: PAP/Albert Zawada Michał Walczak Foto: PAP/Albert Zawada

Michał Walczak o swoim tekście: "To dramat o spotkaniu dwojga ludzi, którzy się znakomicie rozumieją, a nie do końca są w stanie porozumieć. Nie jest to historia o przedszkolakach, choć dzieje się w piaskownicy. Chciałem zdemaskować, zdjąć patetyczność z tematu związków uczuciowych między ludźmi. Dorośli też są, doświadczając miłości, nie tylko dramatyczni, ale i śmieszni, bezradni, bliscy w reakcjach dzieciom z piaskownicy".

Paweł Łysak Foto: Forum/Mateusz Włodarczyk Paweł Łysak Foto: Forum/Mateusz Włodarczyk

Radiowa wersja dramatu jest dziełem Pawła Łysaka. Reżyser zaproponował podwójną obsadę. Dialogi rozpisał na dwie pary: starszą i bardzo młodą. W parze pierwszej wystąpili: Danuta Szaflarska i Wiesław Michnikowski. Ich "zabawa" w grę, jaką toczą ze sobą chłopiec (Protazek) i dziewczynka (Miłka) wywołuje efekt komiczny, ale też wzrusza. W naszym odbiorze z czasem zaczyna zacierać się granica między światem dorosłych i dzieci. Język pozostaje dziecięcy, problemy są jak najbardziej ich, ale też przynależą do świata dorosłych. Efekt dramatyczny wzmacnia kontrast głosów pary seniorów z głosami młodych aktorów.

Wiesław Michnikowski  Foto: PAP/Andrzej Rybczyński Wiesław Michnikowski Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

W 15 lat później, kiedy powtarzamy słuchowisko, autor i reżyser mają już za sobą długą drogę zawodowo-twórczą. Obaj są dyrektorami ważnych stołecznych teatrów: Paweł Łysak od 2014 roku prowadzi Teatr Powszechny im. Z. Hubnera, a Michał Walczak od początku sezonu 2021/22 jest dyrektorem Teatru Rampa na Targówku.

Od pięciu lat nie żyją odtwórcy ról głównych. Danuta Szaflarska odeszła w wieku 102 lat, 19 lutego 2017 roku. Niemal do końca była aktywna zawodowo. To jej pamięci – w piątą rocznicę  śmierci  poświęcamy powtórkę "Piaskownicy". Wiesław Michnikowski jest m.in. laureatem Splendoru Splendorów (2006), Danuta Szaflarska natomiast  m.in. Nagrody Wielkiej Festiwalu "Dwa Teatry" (2007) oraz Diamentowego Talentu Trójki (2014).

Ponownej emisji słuchowiska będzie towarzyszyło tradycyjne spotkanie z jego twórcami: Pawłem Łysakiem i Michałem Walczakiem.

Warszawa, czerwiec 2014 roku. Danuta Szaflarska z nagrodą specjalną "Diament Trójki" przyznawaną wyjątkowej i niekwestionowanej osobowości artystycznej  Foto: PAP/Radek Pietruszka Warszawa, czerwiec 2014 roku. Danuta Szaflarska z nagrodą specjalną "Diament Trójki", przyznawaną wyjątkowej i niekwestionowanej osobowości artystycznej Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zapraszamy.

Barbara Marcinik oraz Jacek Pietrasik – wydawca

***

Michał Walczak – "Piaskownica", powtórka 20 lutego 2022 r., godz. 22.05.

Reżyseria: Paweł Łysak
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada: Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Justyna Bojczuk, Beniamin Lewandowski

Czas trwania – 30’03”.

Polecane