Branża turystyczna przeżywa boom mimo pandemii. Dlaczego teraz chętnie kupujemy wycieczki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Branża turystyczna przeżywa boom mimo pandemii. Dlaczego teraz chętnie kupujemy wycieczki?
Branża turystyczna, w którą wybuch pandemii uderzył z ogromną siłą, odrodziła się i przeżywa prawdziwy boomFoto: Forum/Mirosław Pieślak

Oferta turystyczna na lato sprzedaje się jak ciepłe bułeczki – twierdzą najwięksi touroperatorzy. Według wszelkich danych biura podróży idą na rekord sprzedaży i to mimo tego, że pandemia się jeszcze nie skończyła. 

  • Branża turystyczna, w którą wybuch pandemii uderzył z ogromną siłą, odrodziła się i przeżywa prawdziwy boom. Turyści już interesują się ofertą turystyczną na lato.
  • Kraje i wyspy, które podjęły decyzję o zniesieniu ograniczeń pandemicznych, mogą liczyć na większe, niż standardowo zainteresowanie. Nie są w stanie jednak zbliżyć się do wyników państw liderujących przed 2020 rokiem, do których zaliczają się m.in. Turcja i Grecja.
  • Biura podróży mimo złagodzenia przepisów covidowych wciąż oferują udogodnienia, wprowadzone w czasie największych restrykcji, w tym gwarancję niezmienności ceny czy możliwość zmiany parametrów wycieczki na krótko przed wyjazdem.

Branża turystyczna poradziła sobie z pandemią?

W ciągu prawie dwóch lat od wybuchu pandemii zdążyliśmy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Poza tym pandemiczne obostrzenia ustabilizowały się, a w przypadku niektórych krajów zostały one nawet całkowicie zniesione. W rezultacie branża turystyczna, w którą wybuch pandemii uderzył z ogromną siłą, odrodziła się i przeżywa prawdziwy boom.

– Wynika to przede wszystkim z tego, co obserwujemy w tej chwili w Europie, ale nie tylko, czyli z dość spójnego podejścia wielu krajów, które zaczynają masowo znosić restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Są to zarówno restrykcje wewnętrzne, jak i restrykcje wyjazdowe – wyjaśnia Mariusz Piotrowski z portalu specjalizującego się w wynajdywaniu najtańszych połączeń lotniczych i wycieczek.


Posłuchaj

4:15
Prawie dwa lata po wybuchu pandemii branża turystyczna ma się świetnie. Jakie są tego przyczyny? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Kierunki popularne przed pandemią nadal królują

Lista turystycznych regionów, które zdecydowały się na zniesienie wszystkich ograniczeń, jest obecnie bardzo krótka. Należy do nich portugalska wyspa Madera. Chodzą słuchy, że niedługo dołączy do nich Słowacja. 

Kraje i wyspy, które podjęły decyzję o zniesieniu ograniczeń pandemicznych, mogą liczyć na większe, niż standardowo zainteresowanie. Nie są w stanie jednak zbliżyć się do wyników państw liderujących przed 2020 rokiem. Jak zwraca uwagę Agata Biernat, pracownica najpopularniejszej w Polsce agencji podróży, Polacy mimo pandemii wciąż decydują się na te same kierunki.

– Króluje przede wszystkim Turcja z Riwierą Turecką, gdzie mamy dużo kurortów oraz hoteli z wyżywieniem all inclusive. Na drugim miejscu jest Grecja – tu mamy ponad dwadzieścia kierunków w jednym kraju.

Najczęściej czytane

"Covidowe benefity" w biurach podróży

Turyści już interesują się ofertą turystyczną na lato. Biura podróży mimo złagodzenia przepisów covidowych wciąż oferują udogodnienia, wprowadzone w czasie największych restrykcji.

– Kupując wyjazdy na lato, oprócz standardowych benefitów wynikających z przedsprzedaży, zniżek czy niższych zaliczek, mamy gwarancję niezmienności ceny. Mamy również benefity w postaci możliwości zmiany uczestników wyjazdu, zmiany kierunku i innych parametrów wycieczki nawet na kilka tygodni przed samym wyjazdem – informuje Agata Biernat.

Niestety jest i druga strona medalu – wzrost popytu na wycieczki oznacza podwyżkę cen. Mariusz Piotrowski zastanawia się, czy nie będzie to szokiem dla pewnej grupy konsumentów. – Z drugiej strony, wsłuchując się w to, co mówią obecnie nasze biura podróży, wydaje się, że na dobrą sprawę jako konsumenci jesteśmy na to przygotowani – stwierdza.

Czy polska branża turystyczna może zyskać na kryzysie? - gość Katarzyna Dębkowska/300GOSPODARKA

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 18.02.2022
Godzina emisji: 16.09

kr

Polecane