Matka krasnoludków i Stefka Burczymuchy. Co wiemy o Marii Konopnickiej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Matka krasnoludków i Stefka Burczymuchy. Co wiemy o Marii Konopnickiej?
Maria KonopnickaFoto: Polona

Maria Konopnicka to polska poetka i nowelistka okresu pozytywizmu. Jest nie tylko autorką Roty, matką krasnoludków czy Stefka Burczymuchy. Za kogo uchodziła? Kim była i jak tworzyła? 

Maria Konopnicka zadebiutowała w 1870 roku w Kaliszu. Wiersz "W zimowy poranek" został opublikowany w kaliskim dzienniku pod pseudonimem "Marko". Teksty Konopnickiej wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki i bywały ostro krytykowane. W swoich czasach poetka była jednak szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Pisała nie tylko wiersze, ale i poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe oraz prace krytycznoliterackie. Była także tłumaczem.

Twórczość Marii Konopnickiej 

W roku Marii Konopnickiej nasze muzeum zorganizowało szereg wydarzeń związanych z obchodami. Jednym z najważniejszych punktów jest otwarcie nowej, stałej wystawy poświęconej Konopnickiej. Będzie ono miało miejsce już w maju. Na ekspozycji zastosowaliśmy szereg ciekawych rozwiązań technicznych oraz narracyjno-scenograficznych – mówiła w Trójce Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwakach.

Eksponaty

 Niestety nasze muzeum jest ubogie pod względem oryginalnych artefaktów. Konopnicka spędziła w Suwałkach zaledwie siedem lat. Nie pozostawiła na tych ziemiach nic, co byłoby związane z nią lub jej rodziną. W naszym muzeum bazujemy na jej opowieści. Ślad tego, jak barwną kobietą była, pozostał zarówno w jej twórczości, jak i korespondencji. Wystawa będzie o tyle intrygująca, ze każdy z odwiedzających będzie mógł poznać na niej postać Konopnickiej według własnego wyboru  wyjaśniła gość Trójki. 

Postać poetki

  O Konopnickiej mówimy, że była Europejką swoich czasów. Była skomplikowaną postacią, która żyła w trudnym dziejowo momencie. Na kartach historii zapisała się jako osoba odważna. W swoim życiu podejmowała trudne wybory, które niekoniecznie dawały jej poklask i akceptację. W pewnym momencie, gdy mogła pozwolić sobie na rozwój, zdecydowała się wybrać wolność i postępować zgodnie z własnymi zasadami. Błędy, które popełniała, również te wychowawcze, pozwalają nam widzieć ją jako równego nam człowieka  podsumowała Magdalena Wołowska-Rusińska.

Posłuchaj

5:31
Matka Krasnoludków i Stefka Burczymuchy. Co wiemy o Marii Konopnickiej? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Magdalena Wołowska-Rusińska (kierownik Muzeum m. Marii Konopnickiej w Suwakach)
Data emisji: 18.02.2022
Godzina emisji: 11.34

zch/kr

Polecane