72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – podsumowanie, laureaci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – podsumowanie, laureaci
Carli Simon ze Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu za "Alcarras" Foto: PAP/Abaca

W Berlinie właśnie trwa 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. W najbliższej odsłonie audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński podsumuje to, co dotychczas zdarzyło się na niemieckim świecie kina. Towarzyszył mu będzie obserwujący festiwal krytyk filmowy Kuba Armata.

Laureatów konkursu głównego 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłoszono podczas gali, która odbyła się w Berlinale Palast.

Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu uhonorowano "Alcarras" Carli Simon. To opowieść, której rytm wyznaczają zmieniające się pory roku. Jej bohaterami jest wielopokoleniowa rodzina z małej wioski w Katalonii, która latem zajmuje się zbieraniem brzoskwiń w sadzie. Pewnego dnia okazuje się, że rolnikom zaczyna grozić eksmisja. Jak podkreśliło jury w uzasadnieniu werdyktu, główną nagrodę przyznano za "niezwykłe kreacje aktorów – od tych najmłodszych po tych po 80-tce, za umiejętność ukazania czułości i komizmu rodziny oraz walki".

Srebrny Niedźwiedź – Wielka Nagroda Jury trafił do "The Novelist's Film" Honga Sangsoo, historii powieściopisarki, która za sprawą przypadkowego spotkania postanawia po raz pierwszy wyreżyserować film. "Dzięki mistrzowskiej prostocie film przekracza granice wyobraźni. Popycha czas i przestrzeń do granic ekstremalnych. Czas staje się przeznaczeniem, a przestrzeń – wszechświatem" – uznało jury.

Laureatką Srebrnego Niedźwiedzia - Nagrody Jury została Natalia Lopez Gallardo, doceniona za "Robe of Gems" o powrocie do rodzinnego domu na meksykańskiej wsi.

Claire Denis odebrała statuetkę za najlepszą reżyserię za "Both Sides of the Blade", historię wieloletniej pary, w której życiu nagle pojawia się ten trzeci. Natomiast Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz doceniono Lailę Stieler za "Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush". To rzecz o matce, która walczy o uwolnienie swojego syna z więzienia Guantanamo.

Tegoroczna odsłona Berlinale jest drugą, w której zniesiono kategorie płciowe w nagrodach aktorskich. Srebrny Niedźwiedź za najlepszą rolę pierwszoplanową przypadł Meltem Kaptan za występ w "Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush" . Nagroda za najlepszą rolę drugoplanową przypadła Laurze Basuki za kreację w "Nanie".
Statuetkę za wybitne osiągnięcie artystyczne otrzymał Rithy Panh za eseistyczny "Everything Will Be Ok". Film ukazuje dystopijną wizję świata, w której zwierzęta zniewalają ludzi i przejmują władzę. Wyróżnienie powędrowało do "A Piece of Sky" Michaela Kocha o miłości, która rodzi się między farmerem pracującym w szwajcarskiej wiosce i miejscową dziewczyną.

Zwycięzców konkursu głównego wyłoniło jury w składzie: hinduski reżyser, scenarzysta i producent M. Night Shyamalan (przewodniczący), brazylijski reżyser i scenarzysta Karim Aïnouz, niemiecka reżyserka i scenarzystka Anne Zohra Berrached, tunezyjsko-francuski producent filmowy Saïd Ben Saïd, zimbabwańska pisarka i scenarzystka Tsitsi Dangarembga, japoński reżyser i scenarzysta Ryûsuke Hamaguchi oraz duńska aktorka Connie Nielsen.

Ponadto w audycji:

  • spotkanie z aktorem Wojciechem Solarzem (niedawna premiera kinowa komedii romantycznej "Miłość jest blisko");
  • rozmowa z Arturem Liebhartem dyrektorem Festiwalu Docs Against Gravity – nominacje oscarowe dla filmów dokumentalnych, zapowiedzi festiwalu;
  • aktualności filmowe;
  • piosenki nominowane do Oscara.

***

Do wysłuchania audycji "Trójkowo, filmowo" w sobotę (19 lutego) o godz. 16.05 zaprasza Ryszard Jaźwiński.

mat. promocyjne/pr

Polecane