Muzyczne przemyślenia i inspiracje Wojciecha Doleżyczka. "Cała branża muzyczna polega na relacjach z ludźmi"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyczne przemyślenia i inspiracje Wojciecha Doleżyczka. "Cała branża muzyczna polega na relacjach z ludźmi"
Wojciech DoleżyczekFoto: Rod Foto

Wojciech Doleżyczek to gitarzysta pochodzący z Warszawy i absolwent kierunku gitara jazzowa na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Muzyk, który na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami, jak Bartek Królik, Margaret czy grupa Sound'n'Grace, podzielił się z Mateuszem Krautwurstem ulubionymi utworami oraz przemyśleniami na temat branży muzycznej.

Bartek Królik, "Nad rzekę"

"Pan od Muzyki" to debiutancka solowa płyta Bartka Królika – różnorodna stylistycznie, pulsująca miejskim rytmem i życiowa w przekazie, która łączy w sobie takie gatunki, jak r’n’b, soul, funk, jazz, pop z odrobiną rocka. Dziewiąta pozycja na albumie nosi tytuł "Nad rzekę", a jedną z osób odpowiedzialnych za jej brzmienie jest Wojciech Doleżyczek. Zapytany o współpracę z Bartkiem Królikiem, muzyk odpowiedział: – Zawsze, gdy pracowałem z Bartkiem, byłem prowadzony za rękę. Nie zdarza się często, że ingeruję w jego kompozycje czy w produkcję, jednak w momencie, kiedy ma on problem z jakimś niewielkim elementem, dzwoni do mnie, ja przyjeżdżam i kończymy piosenkę razem.

Bartek Królik i "Pan od muzyki" na żywo w Trójce. Zobacz wideo!

Nad rzekę/Bartek Królik // Official

 

Red Hands, "Now Way"

Przy okazji prezentacji w "Serdecznych dźwiękach" jednego z ulubionych utworów Wojciecha Doleżyczka: "Now Way", w wykonaniu soulowo-gospelowego sekstetu Red Hands ze stanu Ohio – artysta odsłonił przed słuchaczami Trójki kulisy branży muzycznej.

– W tej branży wszyscy jesteśmy freelancerami, więc na co dzień, poza wykonywaniem muzyki, musimy chwytać się różnych zajęć, w tym pracy w studiu i produkcji muzycznej – mówił gitarzysta. – Mój świat ogranicza się do ludzi, którzy mnie otaczają. To niewielkie grono, ale wspieramy się, jak tylko możemy, czy to przekazując sobie nawzajem różne propozycje pracy, czy to pożyczając sobie sprzęt. Cała ta branża polega głównie na relacjach ludźmi. One są najistotniejsze – wyznał.

Z rozmowy z Mateuszem Krautwurstem dowiedzieliśmy się też, że nasz gość napisał pracę magisterską na temat muzyki gospel. – Dla Europejczyków jest to dosyć odległy temat  mentalnie i kulturowo. Odłam chrześcijaństwa, z którym gospel jest powiązany, nie ma nic wspólnego z Polską. Trudno było mi odnaleźć konkretne źródła, których mogłem użyć do pracy naukowej.

No Way/Red Hands – temat


Isaiah Sharkey, "Truth"

"Nieskażona prawda, trudno ją zdefiniować" – tak w utworze "Truth" (ang. "Prawda") śpiewa Isaiah Sharkey, który – podobnie jak Wojciech Doleżyczek – jest gitarzystą poruszającym się w jazzowo-soulowych klimatach. To skłoniło Mateusza Krautwursta do zadania pytania: czy istnieje coś takiego jak muzyczna prawda?

– Myślę, że tak. Jest ona w jakiś sposób wyczuwalna – odpowiedział Wojciech Doleżyczek. – Łatwiej, lepiej i chętniej pracuję z ludźmi tworzącymi rzeczy, w których prawda jest wyczuwalna. Zwłaszcza jeżeli mogę się z tą ich prawdą utożsamić – dodał.

Posłuchaj

50:33
Wojciech Doleżyczek gościem Mateusza Krautwursta (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

1. Voice Office – "Kochaj mnie"
2. Bartek Królik – "Nad rzekę"
3. Red Hands – "Now Way"
4. Bartek Królik – "Niski ton"
5. James Vickery & EARTHGANG – "You Comfort Me"
6. Sound'n'Grace – "Bliżej"
7. Bartek Królik feat. Udoo – "Sobą być"
8. Phony PPL – "Why iii Love the Moon"
9. Margaret – "Gaja Hornby"
10. Isaiah Sharkey – "Truth"


***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Wojciech Doleżyczek (gitarzysta jazzowy, producent muzyczny, aranżer, kompozytor)
Data emisji: 14.02.2022
Godzina emisji: 23.08

kr

 

Polecane