Anna Dzieduszycka o "Sukience", swoim życiu i pasjach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anna Dzieduszycka o "Sukience", swoim życiu i pasjach
Kadr z filmu "Sukienka" w reżyserii Tadeusza ŁysiakaFoto: Warszawska Szkoła Filmowa

Tym razem gościem Elżbiety Korczyńskiej była aktorka Anna Dzieduszycka. To nie ich pierwsze spotkanie. Elżbieta Korczyńska poznała Annę Dzieduszycką wiele lat temu podczas tworzenia audycji o życiu osób niskiego wzrostu. Później spotykała ją przy okazji różnych projektów, w których Anna brała udział. W "Trójce pod Księżycem" rozmawiały nie tylko o filmie "Sukienka", który został nominowany do Oscara i w którym bohaterka audycji gra główną rolę, ale także o problemach, z jakimi spotykają się osoby niskiego wzrostu, o pasjach życiowych i o sposobach na pokonywanie trudności.

"Sukienka" z Anną Dzieduszycką nominowana do Oscara

"Sukienka", krótkometrażowy dramat w reżyserii studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej Tadeusza Łysiaka, to historia Julii (w tej roli Anna Dzieduszycka) – kobiety niskiego wzrostu po trzydziestce, pracującej w motelu. Tam często spotyka Renatę (Dorota Pomykała), koleżankę, z którą rozmawia o życiu. Wieczorem po pracy Julia chodzi do miejscowego baru, by pograć na automatach. Pewnego razu kobieta spotyka Bogdana (Szymon Piotr Warszawski), przystojnego młodego kierowcę. Umawiają się na kolację, kiedy on wróci z kursu do Kijowa. Julia bardzo chce się na nią wybrać w nowej sukience...

Film miał swoją premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym i od tamtej pory otrzymał dużą liczbę nagród oraz wyróżnień na całym świecie –  m.in. na Festiwalu Rhode Island w USA, gdzie Anna Dzieduszycka otrzymała nagrodę w kategorii najlepsza aktorka. Teraz przed Anną Dzieduszycką wyjazd do Los Angeles i gala oscarowa. Z jakimi emocjami i oczekiwaniami to się wiąże? 

– Jest mnóstwo emocji i spraw do załatwienia. Promujemy "Sukienkę", a poza tym mamy dużo przygotowań w związku z kreacją na wyjazd do Los Angeles. Czuję się niesamowicie podekscytowana. To, że zostaliśmy docenieni, bardzo mnie uszczęśliwia – mówiła Anna Dzieduszycka podczas wyjątkowego spotkania w swoim mieszkaniu, na które zaprosiła autorkę audycji.

Posłuchaj

1:54:07
Anna Dzieduszycka gościem Elżbiety Korczyńskiej (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

Z jakimi problemami zmagają się osoby niskiego wzrostu?

Przy okazji poprzednich spotkań Anna Dzieduszycka i Elżbieta Korczyńska rozmawiały o problemach, z jakimi zmagają się osoby niskiego wzrostu. Do takich zaliczają się m.in. rozwiązania architektoniczne, które nie uwzględniają ich potrzeb – zbyt wysoko umieszczone domofony i bankomaty, a nawet płyny odkażające w miejscach publicznych. Czy po latach coś zmieniło się na lepsze?

– Zmieniło się bardzo dużo i cały czas coś się zmienia, jednak nadal istnieją architektoniczne pułapki. Ludzie nie są tego świadomi, bo patrzą z innej perspektywy. Jednak radzę sobie – powiedziała Anna Dzieduszycka. – Nie chodzi o mnie, ale o to, żeby wszyscy mieli wygodniej. To jest dla mnie najważniejsze. Chciałabym, żeby cały świat był dostosowany do każdego, żeby nikt nie czuł się skrępowany, bo nie potrafi zrobić czegoś sam – dodała.

Nie tylko aktorstwo

Elżbieta Korczyńska zapytała aktorkę także o wolontariat w Ptasim Azylu w warszawskim zoo. – Od zawsze jedną z moich pasji są zwierzęta i natura. Przez różne zdarzenia w moim życiu i moją chorą papugę trafiłam do warszawskiego ogrodu zoologicznego. Poznałam tam wspaniałą pracownicę, która pozwoliła mi zostać wolontariuszką w Ptasim Azylu. Praca tam była dla mnie pasją – opowiadała bohaterka "Trójki pod Księżycem". – Moje życie to moje pasje. Mam dużo zainteresowań, lubię zdobywać nowe doświadczenia i uczyć się cały czas – wyznała.


The Dress | Sukienka dir. Tadeusz Łysiak | TRAILER from Warsaw Film School on Vimeo.


***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: 
Elżbieta Korczyńska
Gość: Anna Dzieduszycka (aktorka, odtwórczyni głównej roli w filmie "Sukienka" Tadeusza Łysiaka)
Data emisji: 17.02.2022
Godzina emisji: 0.05

er/kr

Polecane