Koci świat. Święto puszystych czworonogów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koci świat. Święto puszystych czworonogów
Święto mruczących domowników. 17 lutego Dniem KotaFoto: Shutterstock/Veera

Wilgotny nosek, delikatne podrapywanie i pomruki. Koty pojawiły się w życiu człowieka 10 tysięcy lat temu. Zanim zaczęły się jednak przymilać, musiało upłynąć trochę czasu. W jaki sposób je udomowiono? Jak ich właściciele obchodzą Dzień Kota? 

Dzień kota to szczególna okazja, by przyjrzeć się mruczącym, puchatym stworzeniom. Jak wynika ze statystyk brytyjskich naukowców, w krajach rozwiniętych żyje około 200 milionów kotów domowych. Zwierzęta te zasiedlają nie tylko nasze domy, ale i serca. 

– Koty są bardzo różne. Mają też zmienne nastroje, które manifestują. Obcując z tym zwierzęciem, trzeba być bardzo tolerancyjnym  powiedział profesor Tadeusz Kaleta, behawiorysta ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

– Kot to zwierzę bardzo przyjemne, które przywiązuje się do człowieka. Robi to co prawda w inny sposób niż pies, ale zżywa się z domownikami. Kot potrafi świetnie manipulować. Zna naturę swoich panów. Kiedy tego potrzebuje, potrafi przypodobać im się, by osiągnąć cel – zaznaczył w Trójce. 

Kocie ścieżki

– Sąsiedztwo z kotem powinno polegać na tym, że to on daje nam znać, kiedy chce, żeby go pogłaskać lub się nim zająć. Jeżeli nie ma na to ochoty, nie powinniśmy go zmuszać. Kot jako domownik nie narzuca się, wiec my też nie powinniśmy narzucać się jemu – wyjaśniał Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo. 

Koty w popkulturze

Swoje zasługi w promowaniu kocich wizerunków ma także popkultura. – Podpowiada to, co myślimy o kotach i co nam się wydaje. Mamy chociażby najsłynniejszego kota, Garfielda. Jest wyposażony w cechy ludzkie: nie lubi poniedziałków, ma wybujałe ego i zamiłowanie do włoskiej lasagne – przypomniała doktor Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawca.

– Koty to najwierniejsi towarzysze wszystkich spotkań, także tych online. Przyglądają się, zaglądają, zawsze coś przyniosą na klawiaturę. Pocieszają nas w szarej codzienności – podsumowała pani Kasia, właścicielka dwóch kotów. 

Posłuchaj

3:48
Koci świat. Święto puszystych czworonogów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ciekawostki o kotach / Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Tyczynie

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 17.02.2022
Godzina emisji: 7.10

zch

Polecane