Mucha o wyroku TSUE: wydanie orzeczenia nie oznacza automatycznej utraty środków przez Polskę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Taki pogląd jest absolutnie fałszywy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha. Doradca prezydenta w Kancelarii Prezydenta był pytany, czy orzeczenie TSUE przesądza, że Polska zostanie pozbawiona unijnych pieniędzy.

 To, co wyraźnie wybrzmiało w orzeczeniu TSUE, to kwestia rzeczywistego związku, który miałby być między naruszeniem zasady państwa prawnego a kwestiami związanymi z zasadami finansowymi UE, czy mówiąc wprost jej interesami finansowymi  stwierdził gość Salonu politycznego Trójki.

Wyrok niezgodny z traktatami UE

Jak ocenił, "ten wyrok jest zły i nietrafny".  Taki mechanizm, wprowadzony w ten sposób, jest faktycznie niezgodny z traktatami Unii Europejskiej  zaznaczył.

Mówiąc o tym, czy orzeczenie TSUE przesądza, że Polska zostanie pozbawiona unijnych pieniędzy, powiedział: "nie, taki pogląd jest absolutnie fałszywy, tak być nie powinno".

 To, że takie orzeczenie zapadło, nie skutkuje automatyczną utratą środków przez Polskę – zastrzegł.

Kontekst polityczny decyzji TSUE

Paweł Mucha wyjaśnił, że odrzucenie skargi Polski na mechanizm warunkowości ma dwa konteksty, polityczny i prawny.  Z jednej strony wyrok TSUE daje podstawy, by uruchamiać mechanizm warunkowości, ale jego uruchomienie w świetle zaskarżonego przez Polskę i Węgry rozporządzenia to proces dość skomplikowany, wymagający kwalifikowanej większości  powiedział.

 Można się obawiać, że gdyby to rozporządzenie było stosowane w sposób uwarunkowany określonym poglądem politycznym, niezgodnie z jego treścią, to może być narzędziem, które przyniesie negatywne konsekwencje  ocenił doradca prezydenta.

 Można powoływać się na to orzeczenie i decyzje Komisji Europejskiej skarżyć, trzeba wskazywać, że to orzeczenie powinno być stosowane, co od zasady, jeżeli chodzi o konkretne projekty  mówił Paweł Mucha.


Posłuchaj

12:31
Paweł Mucha: to, że takie orzeczenie TSUE zapadło, nie skutkuje automatyczną utratą środków przez Polskę (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Mucha (doradca Prezydenta RP w Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 17.02.2022 
Godzina emisji: 08.45

pg

Polecane