"Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone...". Czy współcześnie również?
2022-02-16, 07:02 | aktualizacja 2022-02-17, 10:02
Dziś w kalendarzu Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek. Jakie wyzwania czekają pracowników placówek pocztowych? Czy współcześnie piszemy jeszcze tradycyjne listy, czy wolimy wybierać szybszą komunikację mailową?
Listy urzędowe i przesyłki polecone. Czy w odbieranych przez nas przesyłkach znajduje się coś jeszcze? Jak mówi rzecznik Poczty Polskiej, wielu z nas nadal podtrzymuje zwyczaj pisania listów tradycyjnych. – Piszemy listy, ale robimy to coraz rzadziej. Od maja 2017 roku do lipca 2021 liczba przesyłek spadła blisko o jedną trzecią. Statystyka ta unaocznia zmiany, nie tylko w nawykach Polaków, ale tez oddaje trendy panujące na całym świecie – zaznaczył Daniel Witowski.
Zmiana nawyków
– Zachodzące zmiany mają związek z dokonującą się na naszych oczach rewolucją i zjawiskiem e-substytucji, czyli przenoszenia czynności wykonywanych do tej pory w sposób konwencjonalny do przestrzeni internetowej – wyjaśnił. – Warto dodać, że jako społeczeństwo nadal chętnie wysyłamy listy nierejestrowane, takie jak kartki czy pocztówki. Szczególnie chętnie robimy to w okresie świąt Bożego Narodzenia lub wakacji – podkreślił.
E-listy
– Internetowe pisanie jest odpowiedzią na nasze czasy. Interaktywne formy, takie jak blog czy media społecznościowe, dają nam możliwość uzyskania natychmiastowej reakcji – powiedziała w Trójce Małgorzata Osowiecka, psycholog. – Warto wspomnieć również o pisaniu ekspresyjnym. Może ono pełnić wiele funkcji, w tym katartyczną, czyli związaną z uwolnieniem emocji. Osoby piszące listy deklarują, że w ten sposób udaje im się opowiedzieć o uczuciach, których wcześniej nie mieli czasu ani okazji wypowiedzieć. Jest to więc także czynność poznawcza – wyjaśniła psycholog.
– Jedno z naszych badań dowiodło, że pisanie o trudnych doświadczeniach bez obawy o ocenę z zewnątrz pozwala ludziom być bardziej kreatywnym. To ćwiczenie zalecane jest zwłaszcza osobom, które mają kłopot z komunikacją wprost – podsumował specjalista.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Szymon Miron
Data emisji: 16.02.2022
Godzina emisji: 6.48
zch