Radość z ruchu na świeżym powietrzu. Narty biegowe nie tylko zimą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Radość z ruchu na świeżym powietrzu. Narty biegowe nie tylko zimą
Narty biegowe do świetny pomysł nie tylko na zimową aktywność fizyczną, ale też na zbudowanie lub podtrzymanie kondycji. Foto: Shutterstock

Zgrabny brzuch, ręce i nogi. To tylko niektóre z korzyści, jakie daje jazda na biegówkach. Do nich doliczyć można ruch na świeżym powietrzu i nowe doświadczenia. Jak rozpocząć przygodę z biegówkami? Gdzie pojechać? Co w sytuacji, gdy w mieście nie ma śniegu? 

– Widzimy tutaj narty turystyczne, sportowe, do łyżwy, do jazdy klasycznej, bez łuski z łuską oraz z foką. Foka i łuska to substytut smarowania. Na tego typu sprzęcie można biegać w zróżnicowanych warunkach: zarówno na zlodowaciałym śniegu, jak i na świeżym puchu – wyjaśniała Katarzyna Witek z Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki" warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. 

Wybór na start 

 Na początek polecam narty z łuską. Te, które przyniosłam dziś do Trójki, mają profil turystyczny. Do tego należy wybrać buty typowe do nart biegowych. Są one zupełnie inne od tych znanych nam z narciarstwa zjazdowego. Cechują się lekkością i elastycznością. Ich podeszwa powinna jednak być dość twarda. Do kompletu warto używać również osłonek. Przy niskich temperaturach i spokojnym bieganiu nakłada się je na but, co pozwala utrzymać ciepło. Nie zapominajmy również o kijkach. Mogą być aluminiowe lub karbonowe – wyliczała ekspert. – Brzuch, łydki, uda i ręce. Te części ciała bardzo zgrabnie uda nam się wyrzeźbić dzięki podjęciu aktywności na nartach biegowych – dodała gość Trójki.

"Bieg Piastów" i nartorolki

– Organizowany co roku "Bieg Piastów" to największa biegowa impreza narciarska w Polsce. Już niebawem będziemy obchodzić jaj pięćdziesięciolecie. Uczestnicy mogą wybrać różne dystanse, zarówno dłuższe, jak i krótsze, dla początkujących – zachęcała. 

– Co roku staramy się promować nasze aktywności. W miastach organizujemy zajęcia na nartorolkach. To forma, która pozwala uczyć się jazdy nawet w mało zimowych warunkach. Warto spróbować. Serdecznie zachęcam wszystkich, nawet tych nieprzekonanych – powiedziała. – Nasze zajęcia będą dostępne od kwietnia. Jeśli ktoś chce spróbować swoich sił na śniegu, polecam w pierwszej kolejności korzystać ze sprzętu dostępnego w wypożyczalniach. Dzięki temu sprawdzimy, czy taka forma aktywności nam odpowiada – poradziła Katarzyna Witek. 

Posłuchaj

8:15
Kondycja zimą: Jak dobrać narty biegowe? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kurs narciarstwa biegowego - (odc.1) - krok z odbicia / nabiegowkach.pl

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Katarzyna Witek (trenerka oraz promotorka biegów na nartorolkach i biegówkach, Towarzystwo Narciarskie "Biegówki" AWF w Warszawie)
Data emisji: 16.02.2022
Godziny emisji: 7.11, 7.19

zch

Polecane