Arktyczne zauroczenie. Reportaż "Polarnicy" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Arktyczne zauroczenie. Reportaż "Polarnicy" [POSŁUCHAJ]
SpitsbergenFoto: Shutterstock.com/Cezary Stanislawski

Ryszard Kruk jest reżyserem filmów dokumentalnych i biologiem. Łącząc obie pasje, postanowił zrealizować film zatytułowany "Hahut" o badaniach lodowców na Spitsbergenie.

Film opowiada historię prof. Ireneusza Soboty, który pracuje w Toruniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kierując Centrum Badań Polarnych. Działalność naukowa Ireneusza Soboty wiąże się z prowadzeniem Stacji Polarnej na Spitsbergenie. W ostatnich latach wziął udział w ponad 30 wyprawach badawczych.

Drugi dom

Można powiedzieć, że Arktyka to jego drugi dom, gdzie każdego roku spędza kilka miesięcy. Bohater jest rozdarty między dwoma domami, kompletnie odmiennymi światami. Reżyser filmu "Hahut", biolog Ryszard Kruk, brał udział w wyprawie, rejestrując codzienne życie polarników, ich badania, szczególnie na lodowcach. 

Miejsce bezcenne

– Takie miejsca są bezcenne – twierdzą bohaterowie reportażu. Kilkanaście stopni mrozu nie robi na polarnikach żadnego wrażenia. – Spędziłem tam dwa najciekawsze tygodnie mojego filmowego, i nie tylko filmowego, życia – opowiada Ryszard Kruk.

Wokół stacji spotkać można wiele gatunków zwierząt. Są foki, morsy i lisy. Bohaterowie reportażu opowiadają, co robią, gdy do okien stacji zagląda niedźwiedź. Odpowiadają również na pytanie, czy pandemia odcisnęła ślad także tam, w dalekich zakątkach świata. 

Zobacz także:

Posłuchaj

12:00
"Polarnicy" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

HAHUT teaser/Kruk Film

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

*** 

Tytuł reportażu: "Polarnicy"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska 
Data emisji: 
15.02.2022
Godzina emisji: 
18.39

Polecane