Prezes Krajowego Rejestru Długów o inflacji: musimy liczyć się ze wzrostem rat kredytu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Osoby, które mają zaciągnięte kredyty, muszą liczyć się ze wzrostem raty po każdym podniesieniu stopy procentowej. Może nie odczujemy tego natychmiast, ale musimy pamiętać, że jednak zacznie nam ubywać tych pieniędzy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 9,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,9 proc. W lutym rządowe tarcze obniżą inflację o prawie 2 pkt – do 7,6 proc.; pomimo tego CPI pozostanie wysokie, powróci w okolice 9 proc. w maju – ocenił Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do wtorkowych danych GUS. Według niego inflacja będzie spadać w drugiej połowie roku.

Stopy procentowe

Adam Łącki, pytany o politykę walki z inflacją, zwrócił uwagę, że ważnym elementem jest podnoszenie stóp procentowych.  Zauważyliśmy, że NBP podnosi stopy procentowe, aby nie utrwalić inflacji w średnim okresie. Po to, żeby nie powstał groźny syndrom, gdzie płace gonią ceny, a ceny rosną, bo są większe płace  powiedział.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że takie działania przynoszą wzrost m.in. rat kredytowych. Skutkiem tego będzie mniejsza liczba pieniędzy w domowym budżecie Osoby, które mają zaciągnięte kredyty, muszą liczyć się ze wzrostem raty po każdym podniesieniu stopy procentowej. Może nie odczujemy tego natychmiast, ale musimy pamiętać, że jednak zacznie nam ubywać tych pieniędzy  podkreślił.

 Obserwujemy już zachowania naszych rodaków, którzy szukają dodatkowego zajęcia. W najbliższym czasie będziemy musieli więcej wydać na spłatę kredytu. Trudniej też będzie taki kredyt uzyskać  dodał.

Czytaj także:

Posłuchaj

9:22
Adam Łącki o inflacji (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Adam Łącki (Krajowy Rejestr Długów)
Data emisji: 15.02.2022
Godzina emisji: 18.10

dz/mk

Polecane