Hucuły – jedyne takie konie. Reportaż [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hucuły – jedyne takie konie. Reportaż [POSŁUCHAJ]
Koń huculski - silny i inteligentnyFoto: Shutterstock.com/Piotr Zajda

Konie huculskie należą do najstarszych i najpiękniejszych ras koni w Polsce. Ich pokaz to jedna z atrakcji międzynarodowych zawodów jeździeckich, czyli słynnej krakowskiej Cavaliady, która rozpoczyna się 17 lutego i potrwa do 20 lutego.

Hucuły są niewielkimi końmi górskimi, pochodzącymi z Huculszczyzny, historycznej krainy we wschodniej części Karpat. Są silne i odporne na trudne warunki. Na co dzień ich hodowlą zajmuje się stadnina "Gładyszów" w małopolskim Regietowie. To największa tego typu stadnina w Europie: posiada prawie 300 koni huculskich.

Koń ze świetnym charakterem

– To jest koń, na którym można wszędzie pojechać, czy są to góry, czy doliny, czy krzaki, przez które trzeba się przebić. Nic dla niego nie jest straszne – opowiada Barbara Jaklińska, kierownik działu hodowli w stadninie "Gładyszów", zootechnik, wielka pasjonatka tej rasy i jedna z bohaterek reportażu. – Jeżeli wyczuje, że jeździec ma tę chęć, i odpowiednio się go zmotywuje, że trzeba iść do przodu, to pójdzie. To jest typowy koń górski, ze świetnym charakterem – przekonuje.

Dawniej praca, dziś rekreacja

Dawniej hucuły były wykorzystywane przez miejscowych górali do pracy w gospodarstwie rolnym. Obecnie używa się ich do rekreacji, sportu, są też bardzo pomocne w hipoterapii.

Najsławniejszy Jaśmin

Jaśmin, najsławniejszy ogier huculski, pięciokrotny złoty medalista wystaw krajowych, który pozostawił po sobie wielu potomków, należał właśnie do stadniny "Gładyszów". Ma tam nawet swoją tablicę pamiątkową.


Posłuchaj

10:33
"Huculski zaprzęg" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Huculski zaprzęg"
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 16.02.2022
Godzina emisji: 18.41

Polecane