Narciarstwo w każdym wieku. Rekord frekwencji w Tatrzańskim Parku Narodowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Narciarstwo w każdym wieku. Rekord frekwencji w Tatrzańskim Parku Narodowym
15 stycznia 2021 roku. Turyści na Kasprowym Wierchu w TatrachFoto: PAP/Grzegorz Momot

Przed nami ostatni turnus ferii. W Tatrzańskim Parku Narodowym padł absolutny rekord frekwencji – TPN w ostatnim roku odwiedziło ponad 4,5 mln turystów. Chętnych do nauki jazdy na nartach czy snowboardzie jest tak dużo, że są dni, w których nie ma szans na lekcje z instruktorem narciarskim. Co ważne – na stokach widać całe rodziny. 

  • Tatrzański Park Narodowy w 2021 roku odwiedziło ponad 4,5 mln turystów. Wielu z nich to początkujący pasjonaci narciarstwa – zarówno dorośli, jak i małe dzieci oraz osoby starsze;
  • Na naukę jazdy na nartach nigdy nie jest ani za późno, ani za wcześnie. – Jeżeli czujemy, że jesteśmy w stanie i chcemy, możemy zacząć uczyć się jeździć na nartach. Powoli zaciera się też dolna granica wieku – mówi Katarzyna Strama.
  • Bez względu na wiek, nauka jazdy na nartach zawsze powinna odbywać się w towarzystwie instruktora. 

Jazda na nartach z całą rodziną

Jeżeli ktoś z nas postanowił nagle rozpocząć naukę jazdy na nartach i pojechać w tym celu do jednej ze szkół narciarskich w Tatrzańskim Parku Narodowym, może się zawieść. TPN przeżywa właśnie bowiem prawdziwe oblężenie, a instruktorzy jazdy na nartach mają ręce pełne roboty.

Jak opisuje Katarzyna Strama, instruktorka narciarska ze szkoły na zakopiańskim Nosalu, na stokach coraz częściej możemy obserwować nie tylko młodych ludzi, ale także małe dzieci i osoby starsze. – Ludzie uczą się całymi rodzinami. Zaczyna się od dzieciaków i jeżeli widać, że dzieci połknęły bakcyla narciarstwa, rodzice zaczynają myśleć o wspólnym spędzaniu czasu na nartach i o tym, by zacząć się uczyć samemu. Jest coraz więcej rodzinnych szkoleń – uczą się także dziadkowie i babcie – zdradza. 


Posłuchaj

4:03
Zimowe szaleństwo w Tatrzańskim Parku Narodowym. Na nartach uczą się jeździć całe rodziny (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pasja do narciarstwa nie zna wieku

Jak się okazuje, na naukę jazdy na nartach nigdy nie jest ani za późno, ani za wcześnie. – Jeżeli czujemy, że jesteśmy w stanie i chcemy, możemy zacząć uczyć się jeździć na nartach – mówi Katarzyna Strama. 

– Powoli zaciera się też dolna granica wieku. Jest coraz więcej 2,5-letnich dzieciaków, których rodzice pytają, czy już mogą one zacząć jeździć na nartach. Dzieci w wieku 3,5 lat stały się już standardem. My mówimy, że cztery lata to wiek, w którym dziecko jest gotowe mentalnie i fizycznie na to, żeby rozpocząć zabawę z nartami, oczywiście w bardzo określony sposób – podkreśla.


Najczęściej czytane

Bez instruktora jazdy na nartach ani rusz

Bez względu na wiek, nauka jazdy na nartach zawsze powinna odbywać się w towarzystwie instruktora. – Jest to koszt, natomiast jest to też odpowiednie prowadzenie i szybka nauka jazdy na nartach. Pod profesjonalnym okiem instruktora dorośli po godzinie lub dwóch są w stanie sami poruszać się na stoku, a dzieciaki nikogo nie słuchają bardziej, niż instruktora. Instruktor dla dorosłych i dla dzieci, przynajmniej na samym początku, jest bardzo wskazany – radzi Katarzyna Strama.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 14.02.2022
Godzina emisji: 7.14

kr

Polecane