Android "Wysocki" powrócił na "Scenę teatralną Trójki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Android "Wysocki" powrócił na "Scenę teatralną Trójki" [POSŁUCHAJ]
Marek Kochan podczas prac nad słuchowiskiem "Wysocki" Foto: Wojciech Dorosz

Zbiór sztuk "Dramaty polskie" autorstwa Marka Kochana to niewyczerpane pokłady inspiracji. Na publikację składają się zaledwie cztery tytuły i aż trzy z nich były zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia. Na "Scenie teatralnej Trójki" przypomnieliśmy jeden z nich – słuchowisko "Wysocki".

W "Dramatach polskich", szczególnie w "Wysockim", autor umieszcza cytaty z klasyki polskiej literatury. Stanowi to swoistą grę z czytelnikiem/słuchaczem. Tylko jedna ze sztuk z tego tomu nie nawiązuje do znanych postaci z naszej historii. To "Trójkąt Bermudzki", wystawiony w Teatrze Telewizji. Pozostałe trzy dramaty zostały zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia dla "Sceny Teatralnej Trójki". 

Marek Kochan jest wykładowcą uniwersyteckim. Bada język oraz jego funkcjonowanie w mediach. Jest także autorem prozy – opowiadań i powieści. Poprzedni tom dramatów jego autorstwa, pt. "Dramaty wybrane", został opublikowany w 2019 roku. W Teatrze Polskiego Radia Marek Kochan sam reżyseruje swoje teksty oraz przygotowuje opracowanie muzyczne.

"Wysocki" 

Tytułowy bohater "Wysockiego" wbrew pozorom nie jest powstańcem listopadowym. Możemy jedynie ujawnić, że Wysocki, grany przez Redbada Klynstrę-Komarnickiego, to android.

Sztuka wpisuje się w nurt science fiction. Stanowi karykaturę modeli społecznych i zachowań przypominających te, wypracowane na przykład w korporacjach. W rozmowie, którą przedstawiliśmy po emisji słuchowiska, zapytaliśmy Marka Kochana, w jakim stopniu jego wizje urzeczywistniają się po latach. Sprawdziliśmy, czy sztuka ta nie wybrzmiewa dziś mocniej niż wtedy, kiedy była prezentowana premierowo. Wydaje się, że to, co bawiło nas kiedyś, teraz nieco przeraża.

Posłuchaj

52:49
Redbad Klynstra-Komarnicki jako android Wysocki w słuchowisku Marka Kochana (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Redbad Klijnstra-Komarnicki Redbad Klynstra-Komarnicki / Wojciech Dorosz/PR

Redbad Klynstra-Komarnicki to aktor doskonale znany słuchaczom Trójki, urodzony w Holandii. W 1994 roku ukończył PWST w Warszawie na Wydziale Aktorskim. Jest rówieśnikiem Marka Kochana. Od 2021 roku pełni funkcję dyrektora Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. 

W roli Mecenasa usłyszymy Zdzisława Wardejna, także absolwenta warszawskiej PWST. Mimo że w filmie oraz teatrze aktor debiutował 61 lat temu, wciąż jest aktywny zawodowo. Słuchacze znają go z licznych ról w Teatrze Polskiego Radia. 

Zapraszamy do wysłuchania "Wysockiego" oraz krótkiego spotkania z Markiem Kochanem.

Barbara Marcinik i  Jacek Pietrasik – wydawca.

***

Marek Kochan – "Wysocki", powtórka: 13.02.22, godz. 22.05

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Marek Kochan
Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera

Występują:

Redbad Klynstra-Komarnicki
Zdzisław Wardejn 
Marzena Trybała
Agnieszka Podsiadlik
Marek Lewandowski

Czas trwania: 44’07”

Polecane