"Cały czas chodzi o uporządkowanie dyskusji". Waldemar Buda o negocjacjach ws. KPO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Nie zgadzamy się na agendę, która jest przedstawiana do negocjacji w ramach KPO. Są elementy, które próbuje się nam narzucić w debacie, a my chcemy rozmawiać o tych warunkach, które wynikają z rozporządzenia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Polska nadal nie otrzymała wypłaty z unijnego Funduszu Odbudowy, który miał niwelować straty spowodowane przebiegiem pandemii koronawirusa. Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Pozytywna opinia KE na jego temat jest konieczna, aby można było przejść do kolejnego etapu, jakim jest zatwierdzenie KPO przez Radę Europejską.

– Rozmowy trwają i nie było chwili przerwy w tym dialogu. Rzeczywiście już dawno te środki i zatwierdzenie samego KPO powinno nastąpić ze strony Komisji – podkreślił Waldemar Buda w rozmowie.

Zaznaczył, że "cały czas chodzi o uporządkowanie dyskusji". – Nie zgadzamy się na agendę, która jest przedstawiana do negocjacji w ramach KPO. Nie chcemy dyskutować w ramach KPO o takich sprawach jak Krajowa Rada Sądownictwa, wyższości prawa polskiego czy europejskiego względem siebie – to są elementy, które próbuje się nam narzucić w debacie. Odrzucamy tę agendę i mówimy, że znamy rozporządzenie, wiemy, jakie warunki powinno spełniać KPO i możemy rozmawiać o tych warunkach, które wynikają z rozporządzenia – podkreślił wiceminister.

Najczęściej czytane

Zaznaczył, że jeżeli chodzi o treść merytoryczną KPO, "to, co chcemy zreformować albo jakie inwestycje przeprowadzić, jest sprawą niebudzącą wątpliwości". Jak powiedział, strona polska była gotowa do zawarcia porozumienia w tej sprawie już 12 lipca.

Polska przedstawiła plan odbudowy w ubiegłym roku, jednak Komisja Europejska jeszcze go nie zaakceptowała. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen zażądała wpisania do KPO zobowiązania polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, zakończenia lub reformy systemu dyscyplinarnego i przywrócenia sędziów do orzekania. W ubiegłym roku rząd zapowiedział likwidację Izby Dyscyplinarnej. W ostatnim czasie w Sejmie zostały złożone projekty  przez PiS i prezydenta  reformujące Sąd Najwyższy.

Posłuchaj

12:55
Waldemar Buda o negocjacjach ws. KPO, dyskusjach wewnątrz koalicji i możliwych konsekwencjach sytuacji na Ukrainie (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Buda (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej)
Data emisji: 14.02.2022
Godzina emisji: 8.45

st/kr

Polecane