Radio według dzieci. Światowy Dzień Radia w "Zagadkowej niedzieli"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Radio według dzieci. Światowy Dzień Radia w "Zagadkowej niedzieli"
Czym dla dzieci jest radio? Czy lubią go słuchać? Foto: Shutterstock

Radio to wciąż jedno z najchętniej wybieranych przez ludzi na całym świecie mediów. Czym jest? Czy lubimy go słuchać? Co na jego temat sądzą dzieci i przedszkolaki? Światowy Dzień Radia wybrzmiał w audycji "Zagadkowa niedziela".  

13 lutego to bardzo ważna data dla wszystkich miłośników radia, które tego dnia obchodzi swoje międzynarodowe święto. – Lubię słuchać radia, choć trudno mi powiedzieć dlaczego  mówiła Weronika, która dodzwoniła się do Zagadkowego Studia. 

Co o radiu sądzą przedszkolaki?

– Radio można włączać i wyłączać tak jak telewizor. Nie trzeba przy nim myśleć, wystarczy słuchać – mówił jeden z przedszkolaków. – Radio to czarna skrzynka. Idzie z niej głos. Jak się znudzi, można go zamknąć – dodał drugi. 

Kto pracuje w radiu? – Pracuje tam pan, który nadaje wiadomości dla tego radia. Mówi z takiej małej kajutki za szybą. W radiu pracują panowie i panie, ale panie nie są wpuszczane do kajutki, bo mają wysoki głos – zauważyła jedna z dziewczynek. Jak zatem wyglądają pracownicy radia? – Myślę, że są ubrani cali na czarno. Nie potrzebują się stroić, bo nikt ich nigdy nie zobaczy – podkreśliła. Czy dzieci wiedzą, dlaczego wynaleziono radio? – Radio wynaleziono dlatego, że jak się ludzie na siebie poobrażali, to było bardzo cicho i coś musiało gadać – podsumowała mała rozmówczyni. 

Radio to przede wszystkim ludzie. Co o swoim zawodzie sądził Ksawery Jasieński, spiker i lektor? – Praca spikera to praca na żywo, czyli bezpośrednio na antenie. Stąd możliwość zaistnienia pomyłek czy przeinaczeń. Niektóre z nich przechodzą do historii radiofonii – powiedział. 

Jak radio postrzegają dziennikarze Trójki? 

Zagadkowe wpadki

– Kiedyś przy naszym mikrofonie siedział mały chłopiec. W pewnym monecie zaczął bardzo głośnio ziewać. Pokazałam mu dyskretnie, żeby starał się być cicho, bo przecież to wszystko słychać. Na co on na cały głos powiedział do tego mikrofonu: "Ale tu jest tak strasznie nudno!" – wspominała z uśmiechem Kasia Stoparczyk, prowadząca "Zagadkową niedzielę". 

Posłuchaj

48:01
Radio według dzieci. Światowy Dzień Radia w "Zagadkowej niedzieli" (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Światowy Dzień Radia

Światowy Dzień Radia został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2011 roku. Radio towarzyszy słuchaczom od ponad 110 lat i pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym na świecie, a jednocześnie jednym z najtańszych środków przekazu. Zróżnicowanie kanałów radiowych – a co za tym idzie także treści i form przekazu – stwarza pole do publicznej, demokratycznej debaty na praktycznie każdy temat. Tegoroczne wydarzenie obchodzone jest pod hasłem "Radio i zaufanie"

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 13.02.2022
Godzina emisji: 9.10

zch

Polecane