Posiłki w towarzystwie pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Posiłki w towarzystwie pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie
Wspólne spożywanie posiłków pozytywnie wpływa na nasze zdrowieFoto: Shutterstock

Powoli i najlepiej w towarzystwie. Właśnie w taki sposób należy spożywać posiłki. Najlepiej, aby było to towarzystwo drugiej osoby. Jak podkreślają naukowcy, jedzenie połączone z używaniem telefonu czy oglądaniem telewizji spowalnia metabolizm.

Samotne posiłki to częstość w czasie pandemii koronawirusa. – Akurat teraz jadłam w samotności. Jednak nie każdy mój posiłek wygląda w ten sposób. Myślę, że samotność panuje wszędzie. Wszyscy siedzą z nosem w telefonie – powiedziała jedna z gości restauracji.

Razem przy stole

 Wspólne jedzenie posiłków daje nie tylko satysfakcję z miło spędzonego czasu, ale ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie – podkreśla autorka materiału Monika Suszek.  

– Jest to szczególnie ważne wśród najmłodszych. Gdy popatrzymy na rozwój dzieci i młodzieży, okaże się, że wspólne, rodzinne jedzenie nie tylko stanowi pewien wzorzec, ale też rzeczywiście ułatwia wiele sytuacji. Pokazują to badania. Ponad 80 proc. Polaków deklaruje, że wspólne zasiadanie do stołu ma dla nich znaczenie. To zrozumiałe. Czynność ta pozwala budować relacje – wyjaśniała Magdalena Śniegulska, psycholog.

Działanie psychologiczne

 Nie bez powodu rozmowy biznesowe toczą się przy talerzu. Jedzenie sprawia, że czujemy się bezpiecznie, przyjemnie i jesteśmy po prostu szczęśliwsi. Samo jedzenie, jak i kontakt społeczny są nieocenione – zaznaczyła doktor Beata Rajba, psycholog.

Warto jednak uważnie dobierać towarzystwo do posiłku. Jedzenie ze smartfonem w ręku nie służy naszej sylwetce. Bez względu na to, jak go w tym czasie wykorzystujemy.

Zobacz także:

Jedzenie bez smartfona

 Okazuje się, że przyjmujemy wtedy dużo więcej kalorii. Człowiek jest jednak istotą społeczną. Nawet jak jemy samotnie, szukamy towarzystwa. Gdy otwieramy książkę, gazetę  wyłączmy telefon lub telewizor  podsumowała Magdalena Śniegulska.

Posłuchaj

3:07
Posiłki w towarzystwie pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: "Zapraszamy na weekend"
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 12.02.2022
Godziny emisji: 7.37

zch

Polecane