Taniec z niedźwiedziem. Wodzenie Bera na szczęście i pomyślność

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Taniec z niedźwiedziem. Wodzenie Bera na szczęście i pomyślność
Wodzenie niedźwiedzia w województwie opolskimFoto: Mariusz Przygoda/Forum

Jeszcze tylko trzy tygodnie zostały do zakończenia tegorocznego karnawału. Zgodnie z tradycją kolejne polskie wsie odwiedza Ber, czyli niedźwiedź. By zagwarantować sobie pomyślność, należy z nim zatańczyć. Zwyczaj kultywowany jest m.in w gminie Chrząstowice w województwie opolskim. Jak wyglądają przygotowania i skąd wziął się zwyczaj?

– Zszywanie niedźwiedzia rozpoczęło się u nas już o godzinie 6.00. W naszej gminie Bera mamy tylko my. W okolicach wszędzie są sztuczne misiaczki, a nasz jest prawdziwy i oryginalny, zrobiony ze słomy – mówiła jedna z mieszkanek zaangażowanych w obchody. 

 Ta tradycja jest u nas od zawsze. Naszym Berem opiekuje się pani, która ma już osiemdziesiąt lat. Z tego co wiem, szuka swojej zastępczyni. Co roku zszywa Bera i go naprawia. Podobno planuje upleść nowego – mówił Andrzej Bienias, przebierający się w strój Bera. 

Ber 

– By zrobić Bera, potrzeba zapleść długą słomę. Panie w klubie plotą warkocze i je ze sobą zszywają. Cały strój waży około 25 kilogramów. Trzeba w nim chodzić cały dzień. Ber musi odwiedzić wszystkie domy i z każdym zatańczyć. Strój jest wygodny tylko w chwili, gdy się go ubiera. Pod koniec dnia wszystko boli. Nie zamierzamy z niego jednak rezygnować. To tradycja dla naszych mieszkańców. Każdy, kto zatańczyć niedźwiedziem lub urwie jego kawałek będzie miał szczęście i urodzajne plony. Po zakończeniu obchodów niedźwiedź jest zabijany, a my czekamy na powtórkę za rok – wyjaśniał.

– Niedźwiedzia wodzi się po to, by wygonił z domu zło i by szczęściło się w rodzinie przez cały rok. Od dziecka pamiętam, jak kobiety plotły sznury, z których zszywały strój Bera. Zamierzamy kultywować ten zwyczaj – dodał Krzysztof Wójcik.

Nie tylko Ber

– Pochód skalda się z osób przebranych za strażaków, policjantów, rzeźnika diabła  i księdza, który błogosławi każde podwórko – wyjaśniali mieszkańcy.

Posłuchaj

5:08
Taniec z niedźwiedziem. Wodzenie Bera na szczęście i pomyślność (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Doros 
Data emisji: 12.02.2022
Godziny emisji: 6.39

zch

Polecane