Krewetki na polskiej plaży. Skąd się wzięły?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krewetki na polskiej plaży. Skąd się wzięły?
Na plażę Słowińskiego Parku Narodowego morze wyrzuciło krewetki. Foto: Shutterstock

Na plażach Słowińskiego Parku Narodowego pojawiły się… krewetki. Jak to możliwe? W jaki sposób dotarły aż do Polski? Czy wkrótce, podczas wizyty nad Bałtykiem, zamiast dorsza będziemy jadać właśnie owoce morza?

Skorupiaki zostały wrzucone na brzeg przez szalejące w ostatnich tygodniach sztormy. Na zwierzęta natknęli się pracownicy Słowińskiego Parku Narodowego. Jak do nas dotarły? 

– Krewetki kojarzą nam się bardzo egzotycznie. Wato jednak pamiętać, że w Bałtyku występują one od wielu lat. Są naturalną składową Morza Bałtyckiego. By je zobaczyć, musielibyśmy zanurzyć się w glonorośla. Są bardzo małe i przeźroczyste, dlatego najłatwiej poszukiwać ich, gdy fale wyrzucą na brzeg kidzinę. Każdy może zabawić się w detektywa, poszperać, poszukać, wtedy z pewnością uda się zauważyć, chociażby jedną z nich – wyjaśniał Łukasz Fuglewicz z działu edukacji Słowińskiego Parku Narodowego.

Życie pod powierzchnią wody 

– Życie morskie jest utajone. Rozgrywa się zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów pod tonią wodną, czyli w środowisku, które nie jest nam tak dobrze znane. Jeśli przy brzegu występują kamienie, glony czy wodorosty, to związane z nimi organizmy także. Możemy wtedy spotkać ryby, krewetki, krabiki i wiele innych, mniejszych zwierząt z pancerzykami, skorupiaków i małży – wyliczał. 

– Z geologicznego punktu widzenia Bałtyk jest młodym akwenem. Przechodził wiele przeobrażeń, od zbiornika słodkiego aż do słonego. Ewolucja trwa nadal. Krewetki, które obecnie obserwujemy, są uznane za rodzime dla naszego morza. To tak zwane krewetki bałtyckie. Towarzyszą im też inne gatunki, które pojawiły się w trakcie wspomnianych zmian. Niektóre gatunki występują tu zaledwie od dwudziestu lat. Czasem nawet badacze mają kłopot, by stwierdzić, czy to naturalna kolonizacja sąsiadującego z Bałtykiem Atlantyku, czy inny proces. Zdarzyło się, że znaleźliśmy krewetkę z Chin. Wtedy było jednak wiadomo, że przywieziono ją tu przypadkiem. Udało jej się jednak zadomowić w naszym morzu – powiedział w Trójce. 

– W chwili obecnej morzymy się już pochwalić pięcioma różnymi gatunkami krewetek w Bałtyku – podsumował.  

Posłuchaj

5:07
Krewetki na bałtyckiej plaży (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Marcin Kamiński 
Data emisji: 12.02.2022
Godziny emisji: 6.21

zch

 

Polecane