Światowy Dzień Radia w Trójce za nami. Jak go spędziliśmy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światowy Dzień Radia w Trójce za nami. Jak go spędziliśmy?
W Światowym Dniu Radia nie zabraknie w Trójce muzycznych i filmowych nawiązań do produkcji z radiem w tytuleFoto: Polskie Radio

13 lutego przypadał Światowy Dzień Radia. Z tej okazji dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia zaprosili nas na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia jako środka komunikacji na całym świecie.

Co specjalnego przygotowali dziennikarze Trójki? 

Miłości do radia można uczyć się od najmłodszych lat. Udowodniły to przedszkolaki i zagadkowi goście Katarzyny Stoparczyk.  W audycji "Zagadkowa niedziela" (godz. 9.00-10.00) najmłodsi opowiedzieli, czym dla nich jest radio? Czy lubią go słuchać? Kiedy najbardziej?

W Światowym Dniu Radia Katarzyna Ciepielewska i Łukasz Sobolewski poprowadzili wyjątkowe wydanie audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" (godz. 11.05-13.00), której gościem była Bovska

– W moim życiu jest dużo słońca. Każdy singiel jest takim momentem i chwilą miłej konfrontacji z odbiorcami. Zawsze jest ekscytująco, a ja lubię takie momenty – podkreślała artystka w niedawnej rozmowie z Polskim Radiem. – Czekam na koncerty, choć teraz jest trudny moment. Mam nadzieję, że wiosną będę mogła was zaprosić na występy i uraczyć kolejnymi singlami z albumu, który się zbliża – dodała Bovska. Płyta, o której wspomina wokalistka, trafi do sprzedaży najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Na razie jej fani mogli się cieszyć kolejnymi singlami. Ukazały się już: "Barometr", "Dzika" i "System Error".

Specjalnym prezentem dla słuchaczy z okazji Światowego Dnia Radia był wieczorny (godz. 19.05-20.00) koncert Ani Dąbrowskiej. To jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek XXI wieku. Ma w dorobku siedem albumów o łącznym nakładzie ponad 500 tysięcy egzemplarzy, dziewięć Fryderyków, czyli najważniejszych muzycznych nagród w Polsce, oraz całą masę przebojów, takich jak "Nigdy więcej nie tańcz ze mną", "Trudno mi się przyznać", "Charlie, Charlie" czy "Porady na zdrady (Dreszcze)". Obecnie pracuje nad kolejnym albumem. Koncert był transmitowany na antenie Trójki oraz w mediach społecznościowych i na kanale YouTube stacji.  

Ania Dąbrowska Ania Dąbrowska 

Przez cały dzień w mediach społecznościowych Trójki pojawiały się nagrania wideo, w których dziennikarze opowiadali m.in. o swoich wpadkach oraz o pierwszych audycjach. Czym jest dla nich radio? 

Radio codzienny towarzysz życia milionów ludzi

Światowy Dzień Radia proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w 2011 roku. Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program. Tegoroczne hasła przewodnie wydarzenia brzmi: "Radio i zaufanie"

Radio towarzyszy nam od ponad 110 lat i pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym na świecie, a jednocześnie jednym z najtańszych środków przekazu. (…) Zróżnicowanie kanałów radiowych, a co za tym idzie – także treści i form przekazu, stwarza pole do publicznej, demokratycznej debaty na praktycznie każdy temat. Wielkie możliwości wyboru źródeł informacji i zapraszanych gości czynią z radia instrument krzewienia wartości i kształtowania postaw tolerancji, solidarności i otwartości na różnorodność, a bezpośredni kontakt ze słuchaczami otwiera przestrzeń dla wymiany myśli i poglądów na skalę, na jaką nie umożliwia tego żadne inne medium – czytamy na stronie internetowej polskiego oddziału UNESCO. Ponadto w czasach COVID-19 radio pełni rolę środka przekazu walczącego z chaosem informacyjnym oraz dezinformacją, czyli celowym wprowadzaniem opinii publicznej w błąd na temat pandemii. 

– Polskie Radio łączy historię i nowoczesność – cały czas rozwija się i podąża za swoimi słuchaczami, czego dowodem są kolejne projekty antenowe, multimedialne i wydawnicze – podkreślała Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. 

Polecane