Wawrzynek wilczełyko: śmiertelnie niebezpieczny zwiastun wiosny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wawrzynek wilczełyko: śmiertelnie niebezpieczny zwiastun wiosny
Wawrzynek wilczełykoFoto: Lukasz Barzowski/Shutterstock

W Wielkopolsce, w lasach w okolicy Przedborowa, zakwitnął już wawrzynek wilczełyko. Zazwyczaj ta bardzo ładna, wyróżniająca się na tle szarego jeszcze pejzażu roślina, kwitnie kilka tygodni później. Czy to zapowiedź wcześniejszego przyjścia wiosny?

  • Wawrzynek wilczełyko to nietypowy krzew, który jeszcze zanim wypuści liście, rozwija kwiaty. Występuje dość rzadko, ale na terenie całej Polski. Kwitnie od lutego do kwietnia, najczęściej na przełomie marca i kwietnia
  • Jego owocami żywi się 10 gatunków ptaków, m.in. drozd, dzwoniec, jarząbek, grubodziób, piegża, rudzik i pliszka. Bogate w nektar kwiaty dostarczają wczesną wiosną pokarmu pszczołom i motylom dziennym
  • UWAGA! Wawrzynek wilczełyko jest dla ludzi niezwykle trujący – dotyczy to zarówno owoców, jak i liści. 10-12 owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka śmiertelne mogą być już 1 czy 2 owoce!

Zabójczo zwodnicze piękno

– To niezwykła roślina, która kwitnie, zanim jeszcze inne wokół niej puszczą liście i pąki. Jest subtelna, niepozorna, delikatna: ma piękne kwiaty koloru różowego, a nawet purpurowego – zachwyca się Joanna Oleszyńska-Niżniowska z nadleśnictwa Przedborów. Ale zarazem ostrzega: – Uwaga, to roślina zwodnicza: każda jej część jest bardzo trująca!

Jednak to, co trujące dla ludzi (dorosłą osobę może zabić spożycie 10-12 owoców, dla dziecka śmiertelne będą nawet 1 czy 2), jest przysmakiem dla ptaków: żywią się nim drozdy, rudziki, pliszki, dzwońce, grubodzioby. Wawrzynek jest także rośliną miododajną: kiedy rozkwitnie, pszczoły mogą korzystać z jego nektaru, a to szczególnie ważne na początku wiosny, kiedy kwiatów jest jeszcze stosunkowo niewiele.


Przeczytaj także


Fotografować można, dotykać – nie!

Wawrzynek wilczełyko występuje w lasach liściastych i mieszanych głównie na terenach podmokłych. Jest objęty ochroną częściową. – Ludzie często, bardzo nierozsądnie, wykopywali wawrzynka, aby przenieść do swoich ogrodów, albo wykorzystywali do celów ozdobnych – opowiada Joanna Oleszyńska-Niżowska. – Jeżeli państwo znają miejsce występowania tej wawrzynka, warto się wybrać tam na spacer, obejrzeć go, zrobić zdjęcia. I nic więcej, bo, jak mówiłam, każda część rośliny jest trująca! – dodaje.

Inne kwiaty pojawią się dopiero po wawrzynku. – Być może jakieś śnieżyce wiosenne, na pewno śnieżyczka przebiśnieg, a potem ziarnopłon wiosenny – wylicza Trójkowa ekspertka.


Posłuchaj

3:16
Wawrzynek wilczełyko zwiastuje wiosnę (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Danuta Synkiewicz
Data emisji: 11.02.2022
Godzina emisji: 8.14

pr

Polecane