Numer, który ratuje życie. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Numer, który ratuje życie. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Dyspozytor numeru alarmowego 112.Foto: Shutterstock

Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To numer, pod który można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę z telefonów na terenie całej Unii Europejskiej. Umożliwia on połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Jakie sprawy najczęściej zgłaszamy? Czy nadal zdarzają się dzwoniący "dla żartu", którzy blokują numer potrzebującym pomocy?

  • Numer alarmowy 112 istnieje od 1991 roku. W tej chwili obowiązuje na terenie niemalże 60 krajów.
  • Wykonywanie połączeń pod numer alarmowy 112 jest bezpłatne i dostępne przez całą dobę na terenie całej Unii Europejskiej.
  • Numer alarmowy należy wybrać w sytuacji, w której zagrożone jest ludzkie życie lub mienie.

Numer alarmowy zaczął swoją działalność w Finlandii w 1991 roku. Z każdym kolejnym przyłączały się kolejne państwa. Obecnie za pośrednictwem numeru alarmowego 112 można prosić o pomoc w niemal 60 krajach. Tylko w minionym roku na numer 112 w Polsce telefonowano ponad 21 milionów razy. Wybór numeru to często najskuteczniejsza pomoc ofierze na miejscu zdarzenia. 

112

W Polsce działa 17 centrów obsługujących numer ratunkowy. Lokalny operator na swojej zmianie odbiera ponad 140 połączeń dziennie.

– Operator w trakcie odbioru zgłoszenia wypełnia elektroniczny dokument, który natychmiast przykazywany jest do wszystkich służb koniecznych na miejscu zdarzenia. Przeznaczeniem Centrum jest odbiór zdarzeń kierowanych na numery 112, 997, 998, a w przyszłości również 999. Mówimy tu o sytuacjach, w których zagrożone jest ludzkie życie lub mienie – mówił Piotr Hryniewicki koordynator, trener w jednym z Centrów Powiadamiania Ratunkowego.

– Przypominamy, nie bójmy się dzwonić na numer 112. Warto wybrać go w sytuacji, w której występuje realne zagrożenie. Równocześnie prosimy pamiętać, że operator nie jest konsultantem sieci telefonicznej, prawnikiem ani znajomym, do którego dzwoni się pod wpływem alkoholu. Aktualnie ponad 50 procent zgłoszeń, które odbieramy, nie dotyczą prośby o pomoc – dodał. 

Numer alarmowy 112 / Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 

Najczęściej czytane

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Przez numer alarmowy 112 pojedyncze osoby mogą informować służby o zagrożeniu. Istnieje też system odwrotny, dzięki któremu to obywatele dowiadują się o nadciągającym niebezpieczeństwie lub ważnych wydarzeniach. Te informacje koordynuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jest ono odpowiedzialne między innymi za alerty, wysyłane na nasze telefony.

– Alertów RCB możemy spodziewać się, kiedy istnieje realne zagrożenie życia lub zdrowia obywateli. Centrum otrzymuje powiadomienie od odpowiedniego urzędu lub instytucji, która zajmuje się monitorowaniem zagrożenia. Jeśli uzna, że obywatele powinni być poinformowani i ostrzeżeni o danej sytuacji, wysyłamy alert. Spływają do nas informacje o utonięciach, odmrożeniach, raporty Państwowej Straży Pożarnej czy informacje o dostępie do sieci elektrycznej i dostępie do infrastruktury krytycznej. To z tych danych tworzymy jeden wspólny raport – wyjaśnił Damian Duda, szef wydziału polityki informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Alert RCB - pytania i odpowiedzi / Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Europejski Numer Alarmowy 112 został wprowadzony uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku i usankcjonowany Dyrektywą Parlamentu Europejskiego z 2002 roku. Ustanowiony na terenie całej Unii Europejskiej, ma w sposób efektywny i profesjonalny służyć pomocą tym, których życie, zdrowie, bezpieczeństwo i mienie jest zagrożone. W wielu krajach, w tym w Polsce, 112 nie zastępuje dotychczasowych krajowych numerów alarmowych.

Posłuchaj

3:37
Numer, który ratuje życie. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 11.02.2022
Godzina emisji: 6.50

zch

Polecane