"Dzieci Syberii": dramatyczna historia najmłodszych zesłańców
2022-02-10, 15:02 | aktualizacja 2022-02-10, 21:02
10 lutego 1940 roku, wraz z pierwszą deportacją na wschód Polaków z Kresów Wschodnich, rozpoczęła się także gehenna najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej. Kilkuletnie dzieci trafiały na Syberię, w miejsce, które od wieków było symbolem katorgi, męczeństwa i śmierci dla Polaków. Temu poświęcony jest cykl sześciu kilkunastominutowych filmów pt. "Dzieci Syberii".
- Seria przedstawia losy Haliny Babińskiej, Walentyny Grycuk, Franciszki Peter Maziak, Juliana Płowego, Teresy Szejbal i Jana Roja. Na podstawie ich historii pokazano tragedię całego pokolenia: dzieci, którym zabrano dzieciństwo, rodzinę, dom, szkołę, a w wielu przypadkach – przyszłość.
- W tej unikatowej produkcji wykorzystano autentyczne dokumenty, zdjęcia ze wszystkich kontynentów i miejsc, gdzie były organizowane obozy dla polskich dzieci ewakuowanych z ZSRR
- Autorką scenariusza i reżyserką "Dzieci Syberii" jest dziennikarka PR Edyta Poźniak, natomiast producentem, montażystą i autorem oprawy muzycznej jest dziennikarz PR Wojciech Olaf Ważyński.
Profesjonalizm i emocje
– Mogło wydawać się, że dziennikarz, montażysta, redaktor podchodzący do takiego dzieła będzie kierował się wyłącznie chłodnym profesjonalizmem, ale to okazało się... nierealne. Targały mną sprzeczne emocje: z jednej strony pozytywne, z drugiej przygnębiające – wyznaje dziennikarz PR Olaf Ważyński, producent wykonawczy, montażysta, współautor cyklu filmów "Dzieci Syberii". – Z jednej strony opowiadaliśmy losy dzieci, które trafiły do piekła, ale udało im się wyrwać, zyskując szansę na normalne, spokojne, bezpieczne, szczęśliwe życie. Z drugiej strony jednak bardzo wielu Polaków w tym piekle pozostało bez szansy na ucieczkę. I to były te cięższe emocje...
Przeczytaj także
- Kresy – pamięć, ludzie, przedmioty
- Jak ratować dziedzictwo kultury polskiej na Wschodzie?
- 81. rocznica "IV rozbioru Polski" – jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?
Więcej, niż planowali
– Ówczesne dzieci to dzisiaj już sędziwe osoby: sześcioro z nich wystąpiło w naszym serialu. Wspominają tamte tragiczne chwile, począwszy od momentu wywózki, poprzez opis realiów życia na Syberii bądź w innych miejscach Związku Sowieckiego, aż do wyjazdu, odzyskania wolności – opowiada Olaf Ważyński. – Włożyliśmy w to mnóstwo pracy. Więcej czasu zajęło nam przekopywanie się przez materiały archiwalne znajdujące się w różnych częściach świata (oczywiście za pomocą internetu), niż montowanie materiałów do serialu – opowiada. – Okazało się bowiem, że materiałów jest tyle, że zamiast planowanego jednego filmu udało nam się zrobić sześcioodcinkowy serial – wskazuje.
Dzieci Syberii | "Tragiczne losy kilkuletnich dzieci"/YouTube Polskie Radio
Wszystkie odcinki serialu "Dzieci Syberii" zostały umieszczone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na zintegrowanej platformie edukacyjnej.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: W tonacji Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Olaf Ważyński (dziennikarz PR, producent wykonawczy, montażysta, współautor cyklu filmów "Dzieci Syberii")
Data emisji: 10.02.2022
Godzina emisji: 15.45
pr