"Morze/Miasto/Port". Urodziny Gdyni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Morze/Miasto/Port". Urodziny Gdyni
Nabrzeże w GdyniFoto: shutterstock/Zdzichowy

Trwają nadmorskie urodziny. 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. Z tej okazji Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę "Morze/Miasto/Port", która związana jest zarówno z historią Gdyni, jak i setną rocznicą powstania portu. 

  • W 1922 roku, na mocy uchwały, rozpoczęto prace nad budową gdyńskiego portu.
  • Port w Gdyni stanowił spełnienie marzenia władzy II RP o własnym "oknie na  świat".
  • Cztery lata później, 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. Dziś miasto obchodzi swoje 96. urodziny. 
  • Z tej okazji Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę "Morze/Miasto/Port". 

Gdynia to spełnione marzenie II RP o oknie na świat. Określana była jako wioska rybacka. Przed 1926 rokiem była to całkiem niemała wieś rolnicza z potencjałem wypoczynkowym. Można więc spekulować, że gdyby nie powstanie portu, byłaby tutaj druga Ustka czy Władysławowo, czyli miejsce letniskowe – mówił w Trójce Michał Miegoń z Działu Promocji Muzeum Miasta Gdyni.

– W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Gdynia, dzięki uporowi i pracom związanym z założeniem portu, stała się poligonem doświadczalnym, jeśli chodzi o budowę miasta od podstaw. Największą nadzieją, jaką pokładano w Gdyni, były nowe perspektywy. Należy dodać, że w tym roku obchodzimy również setną rocznicę decyzji o budowie wspomnianego portu. W 1922 roku Sejm przyjął tę ustawę, na mocy której powstało nasze własne okno na świat. To data graniczna, od której ta spokojna kaszubska wieś zaczęła przeradzać się w nowoczesne, wzorcowe miasto. Z czasem Gdynia wchłaniała pobliskie kaszubskie wsie, które teraz kojarzymy jako jej dzielnice, jak np. Orłowo – opowiadał gość audycji "Trójka przed południem".

"Morze/Miasto/Port"

– Wystawa została zorganizowana z okazji stulecia tego ważnego dla gdynian wydarzenia. Skupia ona w sobie przede wszystkim modernizm, zupełnie tak jak nasze miasto. Nie jest on jednak uwieczniony na kliszy, ale przefiltrowany przez wrażliwość artystów i twórców, dla których Gdynia stała się inspiracją. "Morze/Miasto/Port” to pierwsza wystawa marynistyczno-artystyczna, która przedstawia gdyński port w perspektywie obrazów wybitnych artystów – wyjaśniał Michał Miegoń.

– Port i miasto to nieskończone źródło inspiracji. Mieszkańcy od lat dopytywali, kiedy zbiory obrazów ujrzą światło dzienne. Postanowiliśmy podjąć pracę selekcyjną i z okazji stulecia istnienia gdyńskiego portu pokazać to, co w nim najciekawsze – zachęcał. 

Posłuchaj

9:21
96. urodziny Gdyni. Wystawa "Morze/Miasto/Port" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Michał Miegoń (Dział Promocji Muzeum Miasta Gdyni)
Data emisji: 10.02.2022
Godziny emisji: 10.28, 10.37

zch

Polecane