Festiwal Ludzie Książki. Doceńmy nie tylko autorów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Ludzie Książki. Doceńmy nie tylko autorów
Za książkę odpowiada nie tylko jej autor - to chcą pokazać twórcy Festiwalu Ludzi KsiążkiFoto: Shutterstock.com/Photocreo Michal Bednarek

Rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Ludzie Książki. Obejmie siedem miast i ponad 20 wydarzeń – spotkania autorskie, wystawy, koncerty, warsztaty.

– Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele pracy to wymaga, ile osób musi wziąć udział w tworzeniu książki. Samo napisanie to nie jest jeszcze finał – zaznacza Damian Kruczkowski, dyrektor biblioteki w Koninie. 

"Każdy może mieć coś wspólnego z książką" 

– Autor, redaktor, wydawca, korektor, grafik, ilustrator, tłumacz – dzięki wszystkim tym osobom sięgamy po daną książkę. Nie każdy może zostać autorem, choć wiele osób w tej chwili tworzy książki, na przykład w formie bloga, który przeradza się w książkę cyfrową czy papierową. Każdy jednak może mieć coś wspólnego z książką. Może znaleźć inspirację, przyczynić się do popularyzacji danej pozycji, a przede wszystkim mieć dużą przyjemność z lektury – podkreśla Anna Gruszecka z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, dyrektorka Festiwalu Ludzie Książki.

Siła internetu

Podczas festiwalu będzie okazja do rozmowy nie tylko z najbardziej znanymi polskimi, norweskimi czy ukraińskimi pisarzami. – Będą blogerzy, vlogerzy, twórcy BookTube'a, Bookstagrama, którzy codziennie gromadzą w sieci rzesze osób zainteresowanych czytaniem – wylicza Katarzyna Wojtaszak, zapraszając na wydarzenia w ramach Festiwalu Ludzie Książki w Poznaniu, Olsztynie, Pile, Lesznie, Koninie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim.

Książkomaty na ulicach

Festiwal Ludzie Książki jest elementem projektu "Sztuczna inteligencja w służbie książki", w ramach którego czytelnicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu będą mogli także bezobsługowo wypożyczać książki, korzystając z sieci 11 książkomatów ustawionych na terenie miasta.


Posłuchaj

3:22
Ruszył Ogólnopolski Festiwal Ludzie Książki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Robimy to, aby być bliżej czytelników, chcemy poszerzać ich grono, dotrzeć nie tylko do osób młodych, ale i starszych, które przestały chodzić do bibliotek, bo obawiają się o swoje zdrowie – wyjaśnia Wojciech Ptak z Biblioteki Raczyńskich.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 9.02.2022
Godzina emisji: 11.38

Polecane